S příchodem studené fronty začínají někteří živočichové hibernovat a zpomalují se jim životní funkce. Na Floridě obvykle padají prochladlí leguáni z palem. V naší zeměpisné poloze však na takové exotické tvory většinou nenarazíme a palmy tu taky běžně nerostou.

Přesto jsme na prvního ze zmrzlých, na Pankráce, jezdili a sbírali ztuhlá těla. Nejprve hlídky probouzely členy skupinky, povalující se u jednoho z marketů.

O pár minut později našli strážníci dva kusy pod stromy u nádraží a o chvíli později nedaleko další.

Následně vyjížděla hlídka prověřit oznámení o dalším muži, ležícím uprostřed cesty. O něj se posléze postaral kamarád, který si z doupěte vyzvedl stavební kolečka a odvezl si ho.

Tou dobou už operační středisko přijímalo další oznámení o ztuhlíkovi kousek od centra.

A ani Servác nezačal jinak. Hned ráno nalezli strážníci vedle veterinární kliniky podchlazenou ženu s více než čtyřmi promile v dechu.

Hlídka ženu zabalila do termofolie a po vyšetření lékařem transportovala na záchytku k vystřízlivění. Mezitím přijali strážníci oznámení… A to tři zmrzlí ještě neskončili.

Pes baskervillský a spol.

Zatoulané, ztracené a nalezené psy řeší strážníci poměrně často. Tentokrát se však psí problém poněkud zamotal. Stálá služba přijala oznámení od lehce ovíněného muže, který uvedl, že je mimo město a jeho matce přivedla neznámá žena velkého černého psa, nechala ho tam a zmizela.

Seniorka strážníkům po příjezdu lehce hororovou příhodu potvrdila a jako důkaz předložila labradora černého jako noc. Ačkoliv je mezi nebem a zemí mnoho tajemna, jali se strážníci pátrat po původu psa a rozplétat zápletku.

Ukázalo se, že oznamovatel a syn seniorky v jedné osobě, tráví poměrně dost času se svým kamarádem u pivního výdejního okénka. Tuto skutečnost nesla velmi nelibě kamarádova přítelkyně.

S myšlenkou, že když už má oznamovatel dost času na popíjení s páníčkem psa, může se taky postarat o psa samotného. Od myšlenky byl k realizaci jen pověstný krůček. Po objasnění záhady strážníci kontaktovali majitele černého chlupáče, který přerušil odbornou disputaci u piva v kelímku a ihned pro psa vyrazil.

Sváteční den

Když pod dohledem kamery a před služebním vozem odjíždíte z místa před hospodou a prázdné parkoviště je vám malé, nelze se divit, že to hlídku zaujme. Ve sváteční den si strážníci všimli vozu, který vycouval takovým způsobem, že se zastavil prakticky až o zeď hospody. Hlídka se tedy z jasných důvodů rozhodla řidiče zkontrolovat.

Ukázalo se, že řidička měla sice negativní dechovou zkoušku na alkohol, ale také jí byl odebrán řidičský průkaz a vysloven zákaz řízení. Jelikož vzniklo podezření ze spáchání trestného činu, převzala si bývalou držitelku řidičského oprávnění přivolaná hlídka republikové policie.

Miroslav Komínek, MP Přerov