„Bourací práce v posledních týdnech výrazně pokročily. Ze zadní strany objektu byl instalován stavební výtah a v současné době se provádí demolice příček ve čtvrtém nadzemním podlaží včetně shazování suti, osekávání a čištění ocelových průvlaků od omítky, cihel a betonu,“ přiblížila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu, která je za město koordinátorkou stavby.

Ze třetího nadzemního podlaží se sváží odpad a probíhá jeho separace. „Částečně je už také odstraněn obvodový plášť ze zadní strany objektu. Montuje se podstojkování stropů pro další demoliční práce. V prvním podlaží probíhá odstranění železobetonových konstrukcí a podlah, vyklízí se a odváží cihelný recyklát,“ doplnila.

Bývalý hotel Strojař v Přerově.
Strojař míří opět na stůl zastupitelů. Skanzen totality čeká demolice

Ještě v dubnu by měli začít stavaři pracovat na vetknutém monolitickém schodišti, které povede podél budovy a stane se unikátním prvkem nové fasády.

„Na základě rozhodnutí o zvláštním užívání pozemní komunikace je nyní staveniště oploceno, a to z náměstí T. G. Masaryka do ulice Jateční a také ze strany náměstí,“ upřesnila Pinkasová. Lidé, kteří se potřebují dostat z Jateční ulice na náměstí, tedy musejí staveniště obejít a zvolit cestu přes Mostní ulici.

Léto 2013. Chátrající Škodova ulice v Přerově jako zázemí pro bezdomovce a obří smetiště.
Ostuda Přerova, 6. díl: Bývalé romské ghetto ve Škodově ulici

Proměna zchátralé administrativní budovy bývalého Emosu na nové sídlo magistrátu je největší investiční akcí města za poslední roky. Stavba přijde na 359 milionů 508 tisíc korun, dotace činí 167 milionů. Stavba by měla být hotová do konce roku 2025 a úřad začne sloužit veřejnosti v roce 2026.

„V objektu budou sídlit úředníci, kteří se sem přestěhují z několika budov magistrátu ve městě. Zajímavostí stavby je i nová kavárna, která se bude nacházet v posledním podlaží a nabídne návštěvníkům netradiční pohled na Přerov,“ shrnula mluvčí radnice Lenka Chalupová.