Původní plány na zbudování protipovodňového valu v obci vzaly v současnosti za své, podle odborníků by spíše mohl uškodit než pomoci.

„Zrovna v úterý jsme měli sezení ohledně nového územního plánu. Původní z roku 1998 počítal s postavením ochranného valu kolem celé obce, ale vzhledem k tomu, že se nyní hodně věcí změnilo a navíc u nás je v obci záplavová oblast jen na kraji kousek od zahrad a poté u letiště, tak se od jeho stavby nakonec upustilo," řekl starosta Bochoře Ivan Michna, jenž je ve vedení obce od roku 2006.

Podle něj by případný ochranný val spíše zabránil vodě odtékat. Obec se nyní spoléhá na to, že v jejím okolí v budoucnu vznikne nová část dálnice D1.

„Ze strany od Horní Moštěnice je železniční dráha s vysokým násypem a pokud se dostaví dálnice, tak to bude další ochrana ve směru od řeky Bečvy," uvedl Ivan Michna.

V okolí Bochoře jsou jen dvě svodnice vody, takže za normálních okolností se k ní voda vůbec nemá jak dostat. V roce 1997 to byla podle jejího současného starosty souhra několika okolností na celém toku Bečvy, po kterých se voda vylila v Přerově a pak na pole u Lověšic, až pokračovala dále a zanechávala po sobě spoušť.

„Povodeň nám zničila snad úplně všechno. Nakonec nám byl stržen celý dům, takže jsem se tehdy musela přestěhovat k sestře a poté k bratrovi. Můj vnuk si poté postavil na stejném místě dům nový," zavzpomínala šestaosmdesátiletá obyvatelka Bochoře Jarmila Zbořilová.

Voda v roce 1997 napáchala v obci škody za více než devadesát milionů korun. Nejprve bylo v ní bylo zdemolováno sedmašedesát budov, poté bylo strženo dalších třicet. „Většina z nich byla z vepřáku. Po záplavách se pak proto v obci vybudoval dům s pečovatelskou službou a také pět budov s malometrážními byty, která hned našly uplatnění," dodal starosta.

Mikroregion Moštěnka vytvořil už dříve komplexní projekt na ochranu obcí před povodněmi. Během průzkumu však vyplynulo, že nová protipovodňová opatření nejsou v Bochoři potřeba.

„Provádíme zde pravidelně čištění kanalizací, jenž má pomoct při přívalových deších. Samo letiště tu odebírá spodní vodu, aby předešlo případnému úniku ropných látek, které by se mohly dostat dále po toku," doplnil starosta Bochoře.

V obci byl při červencových povodních v roce 1997 na některých místech až metr a půl vody. Ta se dostala přes Partyzánskou ulici směrem na Drahy, Hénice a na druhou stranu pak přes Vlkošskou ulici do polí a dále k lesu. Lidé byli evakuováni na místní hasičskou zbrojnici a do školy. Ti, kteří na tom byli nejhůře, byli převezeni na letiště.

„Na povodně nejlépe zapomenout. Bydlíme na kopci, ale i tak byl v našem domě zaplavený sklep. Celkem u nás v tu dobu přebývalo asi osmnáct lidí," uzavřel Ivan Michna s tím, že koryta potoků a řek by se v současnosti měla hlavně pravidelně čistit, což je podle něj nejdůležitější prevence.

Bortící domy zněly jako když sirky dopadnou na sklo aneb jak vzpomíná na povodně v roce 1997 bývalá starostka Bochoře Vlasta Pochylá. Čtěte v pátečním tištěném vydání Přerovského a hranického deníku.