Vojáky provází fyzická námaha, nedostatek spánku, mráz, neustálé promýšlení postupu mezi kontrolami a plnění vložených disciplín.

Pohybují se jak na vrcholcích hor, tak po sněhem pokrytých cestách v údolích. Přitom velmi důležitou roli hraje strategie rozložení sil a doplňování energie.

Druhý den závodu, který pro vojáky připravili učitelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany, se nesl v duchu náročného kruhového pochodu po kopcích Hrubého Jeseníku. Profil třicetikilometrové trasy byl členitý, závodníci zdolávali rokle a kopce s poměrně značným převýšením.

Prubířskými kameny soutěžního dne byly hned dvě disciplíny, a to postup skalní stěnou a přírodní trial. Na dvacetimetrové skále pod kopcem Plošina musel každý člen týmu zdolat svou trasu za pouhých deset minut.

Jedna ze tří zajištěných cest například vedla přes převis, k jehož překonání mohl závodník použít zavěšený lanový žebřík.

„Vylézt skalní stěnu se mě v časovém limitu nepovedlo. Skála byla namrzlá a hodně to klouzalo," posteskl si četař Zdeněk Šroler z hlídky 14. pluku logistické podpory Pardubice.

Ilustrační foto
Nemocných na Přerovsku přibývá, epidemie (zatím) nevypukla
Ilustrační foto
Záchranka v Přerově posílí. O jednu směnu


Ještě překontrolovat výstroj, vyčíst z mapy správný směr a přesun pokračuje. Další kilometry členitým terénem až na místo, kde putování pohořím Hrubého Jeseníku na chvíli skončí.

Za hřbitovem v Ludvíkově čeká na vojáky překonání přírodních a umělých překážek. Dráhu přírodního trialu tvoří šest překážek – překonání klády, skalky a špalků, plížení pod nataženými lany, přelezení zavěšené klády a přenesení břemen o váze 20 kilogramů na vzdálenost 30 metrů.

Podle průběžných výsledků armádní soutěže Winter Survival 2019 favority soutěže zůstávají družstva 7. mechanizované brigády Hranice, 13. dělostřeleckého pluku Jince a Agentury logistiky Stará Boleslav. Na sklonku dne ze zdravotních důvodů ze závodu odstoupila hlídka 42. mechanizovaného praporu Tábor.

Ve středu čekají vojáky vedle dalšího mnohakilometrového přesunu pohořím Hrubého Jeseníku zejména úkoly z vojenského lezení na skalách lokality Rabštejn a měřený sjezd na lyžích na sjezdovce u Ovčárny pod Pradědem. 

Rybářská alej  v Přerově se na několik dní zcela uzavře – a to kvůli postřiku jmelí.
Jmelí napadá javory. Cyklostezku u Bečvy uzavřou