Počasí se vydařilo, a tak se v aréně vystřídaly téměř čtyři desítky jezdců z rančů v širokém okolí. Kromě tradičních westernových disciplín jako je trail, slalom mezi tyčemi a barely, vozatajské nebo rychlostní soutěže, mohli lidé zhlédnout i opravdovou show.

A tak se přítomní bavili při skalpování kovboje domorodými indiány, nebo obdivovali žonglování s kolty, které předváděl letošní mistr Evropy v této disciplíně Jan Vymětalík.

„Westernové závody se konají v Oseku už podruhé a letos se jich účastní na čtyři desítky soutěžících z okolních rančů – Tlumačova, Podolí, Rajnochovic a dalších míst,“ přiblížil jeden z hlavních organizátorů akce Josef Novák.

Podle jeho slov si na své přijdou nejen dospělí milovníci westernového ježdění, ale také děti. Ty se totiž mohly svést na poníkovi a vyzkoušet si tak poprvé v životě opravdovou jízdu na koni.

„Opravdovým vrcholem závodu jsou ale rychlostní disciplíny, především dynamická jízda na koni,“ informoval Novák. Podle jeho slov si pořadatelé vybrali pro uspořádání závodu místo u oseckého Jadranu záměrně. „Je to krásné místo a navíc se v blízkosti nachází cyklostezka,“ vysvětlil Novák.

Účastníci závodů z Přerovska, ale i ze vzdálenějších míst, byli spokojeni.

„Jezdím western záměrně, protože je v tom adrenalin a vzrušení,“ řekla třeba dvacetiletá Nikol Dráčová, která si přijela zasoutěžit až z Valašska. K lásce ke koním ji podle jejích slov vedl už od dětství otec.

„Western jezdím od osmi let a objíždíme s přáteli všechny soutěže. Máme statek a chovu koní se sami věnujeme,“ poznamenala dívka. Ta přijela do Oseka závodit na pětileté klisničce Cherry.

A kdo se stal vítězem oseckého klání?

„Ve vozatajské soutěži vyhrál Karel Lichnovský z ranče v Dřevohosticích na koni Jonáš. Rychlostní disciplíny, slalom mezi barely a tyčemi zvládla nejlépe zkušená jezdkyně Romana Řezníčková z Beňova na koni El – Malina. V soutěži trail pak zvítězil jezdec Ladislav Bukáček z ranče v Čekyni u Přerova na koni Crazy. Mezi juniory exceloval čtrnáctiletý Josef Novák mladší z ranče v Podolí,“ informovali pořadatelé závodu.