Přerov zaplatí za nové stránky 370 tisíc

Nové internetové stránky by měl ještě letos získat Přerov. Za jejich tvorbu město zaplatí 370 tisíc korun.

„Vypsali jsme výběrové řízení na realizaci nových webových stránek města. Ze tří uchazečů byla minulý týden vybrána odborná firma, která se postará o modernizaci těchto stránek. Stávající jsou už technicky zastaralé a je na nich příliš mnoho prázdných odkazů,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Hranice chtějí být moderní

Modernizaci webových stránek chystají také v Hranicích. „Webové stránky máme zhruba čtyři roky. Nyní připravujeme zásadní inovaci internetových stránek města. Před čtyřmi lety jsme přecházeli na redakční systém, aby bylo možné stránky denně aktualizovat, ale vývoj jde dál. Připravujeme jejich modernizaci, a to hlavně z důvodu jejich bezbariérovosti, aby byly stránky přístupné i postiženým lidem,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jak uvedl, město jednak oslovilo firmy, které se tvorbou webových stránek zabývají, a jednak dalo výzvu k podání nabídky. Lhůta vyprší 1. února.

Podle mluvčího Petra Bakovského míní město do modernizace stránek a intranetu investovat zhruba 250 tisíc korun. Za své webové stránky získalo město Hranice dvakrát třetí místo v soutěži Zlatý erb, a to v roce 2005 a v roce 2006.

Dřevohosticím vzrostla návštěvnost webu

Vydařenými webovými stránkami se může pochlubit například obec Dřevohostice. Uživatelé internetu na nich najdou nejen současné složení vedení obce, obecně závazné vyhlášky, ale pod rubrikou aktuality i informace o současnémdění v Dřevohosticích.

„Grafickou podobu stránek nám zajišťuje jedna pražská odborná firma, ale staráme se o ně v podstatě sami. Informace na nich aktualizujeme takřka každý druhý den. Těší nás stoupající návštěvnost stránek, kterou sledujeme. V roce 2006 činila 4597 a loni se vyšplhala na 10 450. Provoz webových stránek je hrazen z rozpočtu obce poměrně zanedbatelnou částkou, tato činnost je spíš časově náročná,“ uvedl místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

Radkova Lhota webové stránky nemá

Některé obce však své vlastní webové stránky vůbec nemají. „Nějaké základní údaje o naší obci se lidé na internetu dozvědí, ale oficiální internetové stránky nemáme, a ani je nechystáme. Nějakou činnost v obci samozřejmě vyvíjíme, ale není to tak významné, abychom k tomu potřebovali internetové stránky,“ řekl například starosta Radkovy Lhoty na Přerovsku Oldřich Tománek.

O stránky v Partutovicích se starají studenti

Jinde si tvoří webové stránky svépomocí. „O stránky naší obce se stará skupinka vysokoškolských studentů, kteří se internetem zabývají. Jsou velmi nápadití a občas na stránky zavěsí i nějaké fotografie. Dříve jsme si je nechali dělat odbornou firmou, ale stálo nás to hodně peněz a výsledek tomu neodpovídal,“ řekl starosta Partutovic na Hranicku Jiří Kandler.

Tučín zprovozní webkameru

Nejlepší internetové stránky a elektronické služby samospráv jsou každoročně oceňovány v soutěži Zlatý erb. Letos se bude konat už jubilejní desátý ročník této soutěže.

Loni v krajském kole s nejlepšími webovými stránkami uspěl Přerov a cenu veřejnosti získala obec Tučín.

„Letos se do soutěže opět zapojíme a chystáme také menší inovaci našich webových stránek. Zprovozněna by měla být webkamera a chceme také více zapojit obyvatele, aby se k některým aktuálním problémům vyjadřovali prostřednictvím anket, které budou zavěšeny na webových stránkách obce,“ sdělil starosta Tučína Jiří Řezníček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika