„Den vzniku samostatného Československa uctíme v sobotu 28. října koncerty a pietními akty. V 15 hodin vystoupí na Masarykově náměstí Dechový orchestr Haná a o hodinu později začne u pamětní desky před radnicí vzpomínkové shromáždění. Poté se přesuneme k pomníku legionáře Jana Gayera na náměstí Na Marku,“ přiblížil primátor města Petr Vrána (ANO).

U příležitosti státního svátku se uskuteční také koncert Moravské filharmonie Olomouc v Městském domě. Zazní na něm hudba z českých filmů Limonádový Joe, Postřižiny, Anděl Páně 2, Léto s kovbojem či Princezna se zlatou hvězdou. Programem bude provádět dirigent Jan Kučera a zazpívá Natálie Tichánková. Začátek slavnostního koncertu je v 19.30 hodin.

Pracovníci pneuservisů v Přerově mají v těchto dnech napilno. Pneuservis Havlíčkova ulice, Přerov
VIDEO: Pneuservisy v Přerově mají napilno. Na kolik vyjde přezutí?

Den válečných veteránů, který připadne na 11. listopadu, je symbolickou připomínkou obětí válečných konfliktů. Pietní akt se v Přerově tento rok uskuteční o den dříve - v pátek 10. listopadu v 11 hodin u busty Františka Rasche na stejnojmenném náměstí.

Přerovský rodák František Rasch byl jedním z vůdců vzpoury námořníků v Boce Kotorské, ke které došlo 1. až 3. února 1918. Za účast na vzpouře byl rozsudkem stanného soudu popraven 11. února. Hrdinství veteránů už tradičně připomene symbol tohoto významného dne - květ vlčího máku.

Vzpomínkové shromáždění uctí v pátek 17. listopadu také Den boje za svobodu a demokracii. Připomíná historické události, kdy se hybateli dějin stali studenti - nejprve v roce 1939, kdy nacisté uzavřeli české vysoké školy a devět studentů bylo popraveno, a pak v roce 1989. Okupační stávka studentů vysokých škol, kteří protestovali proti komunistickému režimu, odstartovala sametovou revoluci a pád totalitního režimu.

Kino Hvězda v Přerově
Český horor Krvavý Johann: předpremiéra v Přerově už příští týden

„Vzpomínkové shromáždění se již tradičně uskuteční na Masarykově náměstí, a to 17. listopadu od 17.30 hodin. Lidé mohou položit květiny a svíčky k pamětní desce, zazní proslovy, česká hymna - a již symbolicky také píseň sametové revoluce Modlitba pro Martu,“ přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Od 18.30 se bude v kostele svatého Vavřince sloužit bohoslužba.