Prodej ryb zahájili na sádkách v Tovačově v pondělí. „Prodej na sádkách už začal a zhruba od 18. prosince seženou lidé ryby také na prodejním místě u přerovské nemocnice a v Čechově ulici," řekl Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov. Větší kapr přijde na 92 korun za kilogram, za menšího do dvou a půl kilogramu zaplatí zákazníci 82 korun.

Pořídit si na vánoční večeři mohou lidé i amura, pstruha či karase. Nejdražší rybou je tradičně sumec, jenž přijde na 200 korun za kilo.

Ryby se budou na sádkách i kuchat a zpracovávat. „Zájem o ryby je zatím vyšší než v loňském roce. Pro Přerov máme připraveno kolem sedmdesáti metráků ryb," doplnil Zahradníček.

Pořizovat začínají lidé také vánoční stromy, což potvrzují na prodejním místě v ohradě v Mostní ulici v Přerově. „Začali jsme hned počátkem prosince. Zatím nikdo moc nespěchá, ale brzy už začne shánění," soudí prodavač Michal Jiřík.

Borovice a klasické smrčky v ohrožení

Dostatek bude letos jedlí i stříbrných smrků, naopak málo bude borovic. A to stejně jako v loňském roce.

„Před rokem kvůli ledové kalamitě pomrzly, letos jsou borovice napadeny sypavkou, takže jich moc nebude," vysvětlil. Klasického, lesního smrku se lidé bohužel letos nedočkají vůbec. „Je to strom, na který jsou zvyklí. Letos ale z různých důvodů není k dostání. Musíme proto udělat nějaký kompromis, jedle budeme možná nabízet za nějakou dobrou cenu," navrhuje Michal Jiřík.

Právě jedle, které jsou dražší, lidé kupují nejčastěji.

„Jsou atraktivní, voní a vydrží dlouho, někdy až do konce ledna," dodává s tím, že uřezaný strom je do Štědrého dne dobré mít venku ve vodě, v pokoji je pak přísun vody stejně důležitý. Prodej v Mostní ulici bude trvat do 24. prosince, kdy se vrata obchodu uzavřou ve 12 hodin.

Ceny stromků jsou stejné jako poslední tři roky. Za jedli do 140 centimetrů zaplatí 490 korun, do 160 centimetrů 590 korun, od 160 do 180 centimetrů 690 korun. Pokud chtějí strom vysoký dva metry a více, přijde je to na 890 až 1190 korun. Cena za smrk pichlavý do 180 centimetrů je 440 korun, nad 180 centimetrů 490 korun.