„Šla jsem do koupelny a vlasy dostaly takovou podobu, jakou jsem chtěla. Od té doby jsem začala česat kamarádky a vymýšlet jim účesy,“ líčí své začátky přerovská kadeřnice Lenka Dočekalová, která má za sebou úspěchy v prestižních soutěžích.

Už v roce 2013 se stala jednou z pěti finalistek, které reprezentovaly Českou republiku na mezinárodní soutěži stylistů Goldwell Color Zoom Challenge. Stejný úspěch zopakovala i v roce 2016. Letos si na své konto připsala další triumf - v národním kole získala bronz.

Obětovala soutěži vše

„Dva roky se moc nedařilo a letos jsem se na soutěž pečlivě připravila a vzala si do hlavy, že tomu obětuji všechno. Myslím si totiž, že vždycky to může být lepší,“ popisuje Lenka Dočekalová.

Úspěch je podle ní vždy zásluhou celého týmu - kadeřnice, fotografky, vizážistky a modelky.

„Fotografku Zuzku Štolcovou jsem na tři hodiny doslova uvěznila v ateliéru až do doby, než jsem byla spokojená s výsledkem. Měla jsem totiž jasnou představu, jak by měl být účes vyfocený,“ dodává.

Modelku našla ve své vlastní sestře Janě Šternberkové a jako vizážistka se osvědčila Jarmila Kuchtová.

„Musím říci, že s vlasy mé sestry se mi asi pracovalo nejlépe,“ podotýká.

Podle Lenky Dočekalové je nejdůležitější, aby měla kadeřnice jasnou představu, jak má účes vypadat. O úspěchu rozhoduje také fotografie, která by měla mít charisma a kouzlo.

Na soutěži ji baví i to, že je celosvětová. A stejné téma, které vytváří ona v malém kadeřnickém salonu v Přerově, vzniká i na opačném konci světa.

„Tím, čím se tedy trápím já doma, trápí se i jiná kadeřnice někde v luxusním salonu na Novém Zélandu,“ směje se.

Inspiraci čerpá v zahraničí

Inspiraci pro originální účesy čerpá hlavně v zahraničí. Všímá si hudebních klipů, seriálů a sleduje i zahraniční časopisy a filmy. Nápad ale většinou přichází sám ve chvíli, kdy se setká se zákaznicí - sází totiž na její osobnost a individualitu.

„Myslím si, že každý dobrý kadeřník by měl mít vlastní rukopis. To je totiž důvod, proč se k němu zákazníci vracejí,“ shrnuje své motto.

Profesi se věnuje už třiadvacet let, a když začínala jako kadeřnice v přerovském hotelu Jana, dostaly se jí pod ruky i celebrity - třeba moderátor Karel Šíp nebo herec Martin Dejdar, který si chtěl nechat obarvit vlasy namodro, ale na poslední chvíli si to rozmyslel.

Protože za ní jezdí zákaznice ze širokého okolí, o práci nemá nouzi - spíše zápasí s nedostatkem času, který by ráda více věnovala svým dvěma dcerám. Naštěstí má velkou oporu v manželovi. „Práce mě baví, těší a zaručeně mě dostane ze splínů. Největším oceněním je pro mě ale asi to, když dokážu někomu účesem změnit život - a tuto proměnu ocení i okolí,“ uzavírá Lenka Dočekalová.