Regionální operační program (ROP) Střední Morava, který projekty na tzv. fyzickou revitalizaci území vypsal, rozdělí mezi žadatele kolem 170 milionů korun. Kolik žadatelů ale bude, zatím na úřadě neví.

„Uzávěrka žádostí bude ve čtvrtek. Kolik obcí uspěje, neumíme zatím vůbec říct. Je docela možné, že se o dotace v tomto programu budou znovu ucházet obce, které byly v předchozím kole neúspěšné," řekla mluvčí ROPu Renata Škrobálková.

Horní Moštěnice

Je to tak. Štěstí zkusí znovu například Horní Moštěnice, která byla před čtvrt rokem se svou žádostí neúspěšná. Původní projekt na postavení chodníků v ulici kolem pošty k obecnímu úřadu a revitalizaci návsi s parkovacími místy musela obec tentokrát očesat o polovinu předpokládaných nákladů.

„Celkem nyní žádáme o šest a půl milionů korun. Situace s parkováním v obci už je zoufalá. Hlavně kolem pošty a obchodu je velký provoz nákladních aut a je problém u těchto míst zaparkovat," říká starosta Vladimír Martínek.

Prosenice

Na revitalizaci centrální části obce žádají znovu i Prosenice.

„I když jsme ve výzvě už dvakrát uspěli, neuznali nám nakonec polovinu nákladů v projektu, a proto to zkoušíme nyní znovu," řekl starosta Otakar Dokoupil. Mezi školou a tělocvičnou by chtěla obec postavit parkoviště a stání pro jízdní kola. Kromě toho ještě vybudovat chodník před školou, kostelem a obecním úřadem.

„Náklady odhadujeme na necelé tři miliony korun. Chtěli bychom tímto projektem navázat na předchozí investice, kdy vzniklo v obci školní a dětské hřiště. Nové zázemí dodá centru obce ucelený ráz," říká Dokoupil.

Pavlovice u Přerova

V jarní výzvě neuspěly ani Pavlovice u Přerova.

„Rádi bychom dokončili druhou etapu revitalizace, která zahrnuje úpravu prostranství u obecního úřadu a kulturního domu, chtěli bychom rovněž chodník k domovu důchodců. Obnova by měla pokračovat chodníkem u hřbitova, vybudováním parkoviště a chodníky pod kostelem a u obchodu," uvedl starosta Vlastimil Bia, který investici do pavlovické návsi odhaduje na čtyři miliony korun. „Věříme, že tentokrát už uspějeme," říká.

Veselíčko

Znovu se stejným projektem se hlásí do výzvy i obec Veselíčko, která potřebuje zhruba tři miliony na revitalizaci venkovské návsi v části Tupec.

„Například chodník od mateřské školy ke kulturnímu domu je zčásti v katastrofálním stavu a zčásti úplně chybí, řekl starosta Tomáš Šulák a dodal:

„Hovořilo se o tom, že budou podpořeny obce, které v tomto dotačním titulu ještě nebyly podpořeny. Bylo by příjemné překvapení, kdybychom uspěli."

Dřevohostice

Dřevohostice tentokrát možnosti nevyužijí, studii na revitalizaci náměstí teprve připravují a v současné době dokončují kabelové vedení nízkého napětí.

„Obnovit náměstí bychom ale potřebovali. Chceme nyní vypracovat studii, kterou budeme projednávat i s místními občany. Bude zahrnovat nové dláždění, obnovu zeleně, lavičky či herní prvky pro děti. Před obecním úřadem by mělo vzniknout parkoviště. Chtěli bychom také více vyzdvihnout důležitost míst dvou pomníků z první a druhé světové války," říká starosta Stanislav Skýpala, který bude ovšem muset počkat, jaké možnosti nabídne nové programové období.

Obcím většinou nezbývá nic jiného, než se shánět po různých možnostech, kde sehnat dotaci. Z obecních rozpočtů by několikamilionové investice neměly šanci zaplatit. Jak bude nastaveno příští programové období, je zatím velkým otazníkem, o němž se aktuálně jedná.