Město nekonečných objížděk a uzavírek - Přerov - poznamenaly především probíhající stavby, ale do stavu silnic se promítl i nápor kamionů, které křižují centrem města. Na frak dostaly hlavně krajské silnice.

„Každoročně po zimě spravujeme všechny poničené úseky a v Přerově už jsme řešili studenou balenou vysprávky Husovy a Tovární ulice - v úseku, který navazuje na čtyřpruh za hypermarketem Albert. Opravy probíhaly i na Velké Dlážce. Pokud se někde objeví větší problém, snažíme se jej hned řešit,“ nastínil Michal Zavadil, vedoucí přerovského cestmistrovství, které spadá pod Správu silnic Olomouckého kraje.

Podle jeho slov se ale na Přerovsku chystá oprav mnohem více.

„V nejhorším stavu je asi silnice mezi Týnem nad Bečvou a Lhotou, která je ve špatném technickém stavu a tvoří se zde výtluky,“ dodal.

Přerov má letos novou velikonoční výzdobu - kraslicovník na Masarykově náměstí.
Přerov má svůj kraslicovník, zdobí Masarykovo náměstí

Ponočené cesty kolem Chemoprojektu

Nejvíce poničené úseky ve městě už vytipovali také úředníci přerovského magistrátu. Město hodlá do oprav po zimě investovat zhruba tři miliony korun.

„U nás se to týká především části ulice Trávník, kde jsou poničené přechody pro chodce,“ nastínil Alexandr Salaba, vedoucí oddělení dopravy přerovského magistrátu.

Na stavu komunikace se podepsaly stavební práce v objektu bývalého Chemoprojektu, kde má vzniknout nové Alzheimer centrum.

„V plánu jsou ale i poničené úseky v ulicích Seifertova, Mikuláškova a Klivarova, kde chystáme opravy turbo metodou,“ popsal.

Jedná se o tryskovou metodu, která slouží k opravě lokálních poruch krytu vozovky. Spočívá v nanesení vrstvy pojiva a kameniva na očištěný povrch pod tlakem - a to s použitím speciálního zařízení.

Zápis dětí do prvních tříd na ZŠ Svisle v Přerově, 4. dubna 2022
Prvňáčci ve frontě: v Přerově začaly zápisy do škol

Nejhorší úsek: Svépomoc II

Nutné budou i opravy dlouhodobě špatných úseků a dožilých silnic - to se týká třeba ulice Bohuslava Němce, Lančíkových nebo komunikace Pod lesem v Penčicích.

„Vůbec nejhorším úsekem v majetku města je ulice Svépomoc II, tam je ale v plánu rekonstrukce, která zahrnuje opravu chodníků i komunikace,“ upřesnil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Oprava poničených úseků začne zhruba do dvou týdnů. „Čekáme, až se více oteplí, protože práce mohou probíhat teprve ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají na deset stupňů nad nulou,“ zmínil Alexandr Salaba.

Podle pracovníků technických služeb, na jejichž bedrech spočívá část oprav ve městě, není rozsah poničení tak velký jako v minulých letech.

„Chystáme se jen na některé lokální opravy, například ve Dvořákově, Vaňkově nebo Kozlovské ulici, zima totiž nebyla tak tuhá. Malé výtluky jsou i v Hranické ulici v Předmostí a nebo místních částech,“ vyjmenoval Marek Bartoník z Technických služeb města Přerova.