„Z jednačtyřiceti obcí, které spadají pod přerovský děkanát, jsme zatím rozpečetili něco přes polovinu. Koledníci budou ještě o víkendu chodit v Dobrčicích a Suchonicích, takže celkový výtěžek budeme znát až koncem týdne,“ řekla Emilie Šmídová, spolukoordinátorka Tříkrálové sbírky v Přerově.

Lidé byli podle jejích slov ke koledníkům, kteří obcházeli rodinné a panelové domy ve městě a jeho místních částech, velmi vstřícní.

„Ochotně jim otevírali dveře a někde na ně už čekali. Jedna skupinka koledníků se třeba vrátila s obrázkem Tří králů, který jim nakreslila malá holčička. Za dětmi dokonce přišla jedna paní a darovala jim cukroví,“ popsala.

Řada lidí se také obracela přímo na charitu s tím, že k nim ještě koledníci nedorazili, a žádali, zda by za nimi někdo mohl přijít.

V Přerově vyrazilo minulý pátek a v neděli do ulic jednadvacet skupinek tříkrálových koledníků.

„Na účasti se letos bohužel podepsala nemocnost a kvůli chřipce odpadli nejen někteří studenti, ale i farníci,“ zmínila.

Troubky opět bodovaly

A ve kterých obcích na Přerovsku byli lidé letos nejštědřejší?

Stejně jako v loňském roce se vybralo nejvíce peněz v Troubkách, které byly v minulosti těžce zkoušené povodněmi, a lidé si zde zřejmě nutnost pomoci druhým intenzivněji uvědomují.

„V Troubkách se vybralo celkem 75 804 korun, ale podobně štědrých obcí bylo u nás více. V Radslavicích činil výtěžek 35 490 korun a v Bochoři 34 537,“ dodala.

V přepočtu na jednoho obyvatele opět bodovaly Nahošovice - v této malé obci přispěl každý z místních částkou přes 52 korun.