Cítí se být poškozen jednáním obce, která ho z bytu prý bezdůvodně pakuje na ulici. Vedení Oseku má ale jiné vysvětlení. Nájemník prý na sebe nepříznivě upozornil tím, že v zimě nedostatečně vytápěl byt a neuklízel společné prostory.
Klasický „dvojí pohled“ na jeden problém. Na jedné straně muž, který bydlí v bytovce, do níž si letos přestěhoval i družku s jejími dětmi, takže se z problému jedince stal průšvih celé rodiny.
Na druhé straně obec, která má právo zvolit si nájemníky do bytů a na základě důvěry smlouvu prodloužit – anebo taky ne. Do jakých mantinelů se ale musí člověk vlézt, aby ho úřední mašinérie nevyhodnotila jako nehodnověrného?
Nájemník: Ušili to na mě
„Jsem řádně pracující člověk a platím nájem,“ konstatuje Pavel Janků a popisuje své peripetie s bytem. „Loni v září mi skončila platnost nájemní smlouvy, kterou mají všichni obyvatelé z obecní bytovky uzavřenou na dobu určitou a pravidelně si ji obnovují. Šel jsem za tehdejším starostou a řekl mu, že si chci nechat smlouvu taktéž prodloužit. A on mi odpověděl, že je všechno v pořádku a v bytě mohu bydlet dál,“ řekl Pavel Janků.
Jenže o měsíc později byly v Oseku komunální volby a změnilo se i vedení místního úřadu. A ústní domluva samozřejmě neměla žádnou váhu. „Po půl roce si nové vedení Oseku vzpomnělo, že nemám oficiálně prodlouženou smlouvu a poslali mi dopis s výpovědí,“ vzpomněl.
S tím nesouhlasil a podal si žádost o prodloužení nájemné smlouvy, ale bylo mu prý vytčeno, že není formálně dobře sepsaná. Napsal ji znovu, ale stejně mu to nepomohlo. „Bylo to jen účelové. Byt už měli na obci slíbený pro někoho jiného, tak mě odtud potřebovali vyšachovat,“ říká Janků. V té době se k němu nastěhovala družka a společně začali bojovat s úřadem. Marně.
Starostka: Je mi líto, ale nevytápěl byt
Starostka Oseku nad Bečvou Anna Caletková ale nevidí příběh občana stejnýma očima a uvádí problém do souvislostí.
„Nájemníci bytovky nám už letos 10. ledna poslali stížnost na pana Janků. Problém byl v tom, že byt přestal asi na čtyři měsíce užívat, takže ho ani dostatečně nevytápěl a lidé z okolních bytů trpěli zimou a stěžovali si, že jim v důsledku toho vlhnou zdi. Poukazovali i na to, že se nepodílí na úklidu jako všichni ostatní. Žádali proto obec, aby byt přidělili nájemníkovi, který tam bude žít a o své bydlení se náležitě starat. Když jsme kolem toho začali jednat, tak jsme zjistili, že si na podzim ani nepožádal o prodloužení smlouvy,“ připomněla starostka.
Udivilo ji i to, že v nepříjemném případu začala nečekaně figurovat družka nájemníka se dvěma dětmi – všichni tři byt užívali, byť tam nikdy nebyli hlášeni. Výzvu k vyklizení bytu ale odmítá nepohodlný nájemník naplnit. Cítí se být sociálně slabým občanem, který má na bydlení v obecním domě vybudovaném pro nemajetné lidi nárok.
„Nemáme kam jít. Ptáme se po podnájmech, ale jsou tak neúnosně drahé, že asi opravdu skončíme na ulici,“ krčí rameny. Myslí si, že obec k němu měla být vstřícnější a neřešit drobné pochybení tak razantně a tvrdě.
Právnička: Existují ubytovny
Obec mu nabídla radu právničky. „Ta nám řekla, že existují ubytovny nebo bynám mohl pomoci Český červený kříž,“ připomíná Pavel Janků. Obec nezná slitování.
„Kdyby si řádně plnil svoje povinnosti, nemusel do takových konců dojít,“ udělala tečku za případem starostka Caletková, která trvá na tom, že do konce června by měl být sporný byt vyklizený a předaný novému nájemci.