„Oba se už léta zabývají studiem díla učitele národů a využívají k tomu i bohaté fondy Muzea Komenského v Přerově,“ zmínila historička Helena Kovářová. Kromě reprodukcí známých rytin a olejomaleb s portréty Komenského z poloviny 17. století je na výstavě k vidění celá plejáda podobizen učitele národů. Japonské hosty ale nejvíce zaujaly drobnosti, na nichž je dobře vidět, jak hluboko je zakořeněn Komenský v naší národní a regionální historické paměti.

„Jednalo se například o rozvrhy hodin a sběratelské kartičky s portréty slavných osobností z doby první republiky nebo sadu bankovek a poštovních známek s podobiznou Komenského,“ přiblížila.

Prohlédli si ale i expozici, jejíž součástí je originál obrazu Jaroslava Čermáka, zapůjčený z Národní galerie v Praze.

Japonská komeniologická společnost, která vznikla v roce 1992, sice nemá velkou členskou základnu, ale vydává svůj vlastní časopis a pořádá konference. Její členové jsou v kontaktu s evropskými komeniology a pravidelně navštěvují Přerov.
Blížící se 425. výročí narození J. A. Komenského si Přerov připomene v úterý 28. března derniérou výstavy „Komenský? Toho jsme už někde viděli!“ Součástí je i komentovaná prohlídka s odborným výkladem, která začíná v 17 hodin, a v 18 hodin následuje křest knihy Markéty Pánkové „J. A. Komenský v českém a světovém výtvarném umění (1642–2016)“. Od 18.30 hodin bude mít koncert Stupkovo kvarteto z Olomouce.