„Vzhledem k stopadesátému výročí vzniku místní střešní zahrady jsou plastiky umístěny většinou v zahradách a parcích. Na výstavě jsou i retrospektivní exponáty, které ještě nikdy vystavovány nebyly. Například bronzová socha ženy pojmenovaná Mrznoucí srdce od akademického sochaře Pavla Krbálka, která byla v roce 1990 oceněna v Japonsku Rodinovou cenou," řekla kurátorka výstavy Kov ve městě Marcela Kleckerová.

Na náměstí T. G. Masaryka je umístěna kompozice Svatá rodina, kterou vytvořila dcera zakladatele kovářského setkání Hefaiston Alfreda Habermanna. Jedná se o dvě monumentální tři a půl metru vysoké sochy ze souboru Betlém, který vzniká na zakázku pro italské město Brixen.

„Soubor vytvářím ve fabrice ve Vlkově a měl by být v kompletní podobě dokončen příští rok. Sochy váží i osm set kilogramů. Momentálně pracuji také na sochařském osvětlení pro nový kulturní dům v Lipníku," prozradila Christine Habermann von Hoch s tím, že v k sochám na lipnickém náměstí přibude v letních měsících chybějící svatozář.

Blízko lipnické radnice se nachází také socha Lýdie, která je inspirována tvary ženského těla.

„Kousek vedle ní je zase plastika nazvaná Víš?, jenž zobrazuje plod těhotné ženy. Mrznoucí srdce, které tyto dvě sochy doplňuje však vyjadřuje lásku k vlasti," řekla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

Dalšími vystavujícími umělci jsou Pavel Tasovský ml., otec a syn Jurdovi, Oldřich Bartošek, Milan Polián, Vladimír Červenka a Michal Ptáček.

„Vystavuji Sluneční hodiny, které jsem vyráběl podle mustru na štítové zdi své kovárny, proto v Meditační zahradě ukazují čas nepřesně. Jejich součástí je sluníčko, které jsem vytepal ze železa, litinového ozubeného kola a měděného plechu," řekl umělecký kovář Jiří Jurda ml.

Na vernisáž dorazilo několik desítek návštěvníků, jenž si poté exponáty ze zaujetím prohlíželi.

„Z výstavy jsem vždy nadšená. Každý rok si sochy chodím prohlížet. Dělají město krásnějším," řekla jedna z návštěvnic Leona Chlápková z Lipníku nad Bečvou.

Večer poté rozezvučily lipnický Sbor Knížete míru Ohnivé smyčce, jenž se skládají ze sopranistky Jany Šelle a proslulého smyčcového kvarteta Gamavilla Quartet.

Během koncertu zazněla v zaplněné bývalé synagoze významná díla české a světové klasické i soudobé hudby, například skladba Čtyři renesanční tance nebo Ave Maria.