„Plesáž je netradiční oslavou středu výstavy a tento název vymyslel zakladatel a dlouholetý organizátor akcí Dlažky Jaroslav Biolek. Podle něj je to pravděpodobně první a jediná plesáž na světě," přiblížila s úsměvem sobotní setkání v galerii na Horním náměstí její vedoucí Lada Galová.

Na Plesáži se plesalo, vzpomínalo, připíjelo vínem a místy i nostalgicky tesknilo.

„Spousta lidí hledá na výstavě archiválie – buď místa, která spolu s námi navštívili, nebo sami sebe na starých fotografiích. Překvapilo mě, že se na výstavu přišli podívat i ti, kteří s námi na žádných akcích nebyli," pochvaloval si Jaroslav Biolek.

Kromě dvou desítek kalendářů si mohou návštěvníci prohlédnout dobové výtisky „asiměsíčníku" Dlaždič, plakáty na nejzajímavější koncerty nebo vlastnoručně vyrobené „dlažky".

„Toto je třeba nápis Dlažka v čínštině. Protože jsme zapojeni do mezinárodní sítě táborů, přijedou nám s přípravou pomáhat lidé z celého světa – od Kanady přes Balkán, Dánsko, Portugalsko až po Čínu. Je krásné vidět ten náš svět očima cizinců – člověk si toho pak ještě více váží," podotkl.

Podle Lady Galové se výstava těší velkému zájmu návštěvníků.

„Připisuji to hlavně tomu, že ve městě je napříč věkovými kategoriemi asi málo lidí, kteří by Dlažku vůbec neznali, nebo s ní v některé fázi svého života nepřišli do kontaktu, ať už jako přímí účastníci akcí nebo rodiče dětí, které s ní vyrážely na tábor či víkendový pobyt," shrnula.

Výstava potrvá ještě dva týdny a bude zakončena další netradiční akcí – „dernisáží". Uskuteční se v neděli 29. března v 16 hodin.