Přestože prostory haly nedokázaly nahradit nádvoří středověkého hradu, na které jsou účastníci podobných soubojů zvyklí a vytváří neopakovatelnou atmosféru, lidé byli nadšení.

Dvouhodinový program totiž nabídl nejen ukázky mistrovského umění, ale i divadelní prvky a zábavu pro děti.

„Předvádíme repliku rytířského klání se všemi disciplínami tak, jak bylo zvykem ve třináctém až patnáctém století. Nechybí tedy napichování, hod oštěpem nebo vrcholná disciplína těchto soubojů – vyrážení ze sedel. Zvládnout ji je i pro zkušeného jezdce náročné,“ popsal vedoucí skupiny Ordo Kromen Pavel Novák, jenž se objevil v roli temného rytíře Olafa von Langoboarda.

Na ukázkách středověkých bitek o čest a slávu v Přerově nechyběli ani komparsisté v kostýmech a výjimečnou akci podtrhla dobová hudba v podání skupiny Gnomus.

Rytířské klání má podle organizátorů pevně daná pravidla a není pouze atraktivní podívanou pro návštěvníky.

„Na závěr vyhlásíme absolutního vítěze a v příštím roce bychom chtěli pozvat na tuto soutěž zástupce několika zemí – Slovenska, Polska, Německa a Maďarska,“ řekl Novák. Přestože je skupina Ordo Kromen zvyklá spíše na historickou atmosféru středověkých hradů, prostředí výstaviště ji prý nijak nesvazovalo.

„Našimi oblíbenými místy, kde často účinkujeme, jsou hrad Kost nebo Bouzov. Iluze středověku se tam dá napodobit mnohem lépe. Hala má ale zcela jiné možnosti – nasvícení a hudbu, což je pro nás nová zkušenost,“ dodal Novák.

Pro přerovské výstaviště bylo rytířské klání takového rozsahu premiérou. Lidé ale odcházeli nadšení.

„Je škoda, že podobná vystoupení na hradech se sezonou končí. Proto jsme se přijeli podívat do Přerova. Středověké souboje mají vysokou úroveň, takže nás nemrzí ani vyšší vstupné,“ svěřil se jeden z návštěvníků.

Podle pronájemce přerovského výstaviště Milana Chytila bylo náročné halu, která bývá spíše místem konání chovatelských výstav, přetvořit na středověké bojiště.

„Položili jsme šest set metrů čtverečních speciální gumové podlážky a na to navezli sto tun písku tak, abychom vytvořili kolbiště. Díky zemědělské tradici je ale výhodou, že máme kde ustájit koně,“ dodal Chytil.

Ten se těší, že se v Přerově v příštím roce uskuteční jeden ze závodů mistrovství světa v tjostu a do města přijedou profesionálové se špičkovou show.

„Ukazují se tím zároveň velké možnosti haly, které jsou opravdu různorodé,“ uzavřel.