Výstavy v Přerově a tradiční akce tím ale nezaniknou, ujišťují majitelé.

„Nový územní plán počítá s komunikací, která umožní nový vjezd do Přerova směrem od Lipníka. Město má totiž podle něj předkupní práva ke všem pozemkům pro veřejně prospěšné stavby,“ vysvětlil Milan Chytil, který je pověřený prodejem přerovského výstaviště.

Společnost Hostašovická nabídla městu za účelem stavby komunikace parcelu o rozloze 6 800 metrů čtverečních a původně dokonce zvažovala, že se zbaví celého výstaviště. O jiné objekty ale vedení přerovské radnice nemá zájem.

„Pro případné investice je nám bližší areál Želatovských kasáren, který se nenachází v zátopové oblasti,“ vysvětlil radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Podle něj ale město podporuje stavbu cesty, která by vedla přes výstaviště.

„Je to logické vyústění úvah o propojení Lipenské ulice s centrem Přerova. Určitě to výrazně ulehčí dopravě,“ tvrdí Zatloukal. Plány na stavbu nové cesty ale zatím nejsou na papíře.

„Projekt ještě neexistuje. Mělo by se ale jednat o klasickou městskou komunikaci s chodníkem a inženýrskou sítí, jejímž správcem bude město. Silnice by měla být obousměrná,“ upřesnila Lenka Škubalová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Z velkých plánů sešlo

Vlastník výstaviště měl původně s areálem o rozloze 93 tisíc metrů čtverečních velké plány, a proto také souhlasil se změnou územního plánu.

„Chtěli jsme městu prodat pavilon G za účelem stavby víceúčelové haly, zvažovali jsme i vybudování obchodního centra se supermarkety a in – line stezky pro cykloturistiku. Dnes je ale jasné, že se nám nepodaří sehnat jediného kupce, takže výstaviště prodáme po částech,“ nastínil zástupce vlastníka Milan Chytil.

Podle něj tím ale stoletá tradice výstav v Přerově nezanikne.

„Lidé se toho nemusejí obávat. Tradiční akce jako je třeba setkání chovatelů s burzou exotického ptactva, na kterou někdy zavítá až pět tisíc návštěvníků, zůstane zachována,“ ujistil. Stejně tak se počítá i s pořádáním festivalu Mosty a nebo in – line bruslením pro veřejnost.

„Výstavištěm prošlo loni minimálně sto tisíc lidí a jeho potenciál není ve městě s ničím srovnatelný,“ řekl.

Zatím jedinou změnou, kterou vlastník plánuje, je vykácení 77 topolů ve vnitřní části areálu. Důvodem je, že stromy kvůli svému stáří ohrožují návštěvníky.