Prodej rozlehlého areálu je už delší dobu v režii insolvenčního správce. Firmy, které totiž výstaviště v minulosti vlastnily, skončily v konkurzu. Přestože bylo původně ve hře několik zájemců o odkoupení, dohoda byla nakonec uzavřena pouze s jediným – firmou Visimpex. Jako jediná prý akceptovala požadovanou cenu.

„Získali část po levé straně areálu, kde se konají kulturní akce. Nový majitel na nich ale hodlá dál participovat. Halu a sklady provozuji v konkurzu, ale cílem je prodat. Zajištěný věřitel chce, aby se zbytek plochy prodal za částku padesát milionů. Konkrétní kupující se však dosud nenašel," shrnul poslední vývoj insolvenční správce Martin Koubek.

Kupci se moc nehrnou

Zájemci, s nimiž jednal už v loňském roce, prý přestali mít o koupi areálu zájem.

„Ve hře je pouze Emos, ale jedná se o ceně," podotkl.

Do odkoupení části výstaviště se nehrne ani město Přerov.

„Majetkoprávní situace je pro nás příliš složitá a nepřehledná. Z toho důvodu jsme do jednání o získání tohoto areálu ani nevstoupili," vysvětlil radní Jan Horký (SpP).

Přerovské výstaviště zažilo svůj největší rozmach ve druhé polovině dvacátého století, kdy se zde konaly celostátní výstavy plemenných zvířat. Na výsluní se už ale zřejmě nevrátí – a nezmění to ani fakt, že šéf rezortu zemědělství pochází z tohoto regionu.

„Mrzí nás, že nebyla naplněna spolupráce ministerstva zemědělství a výstaviště v Českých Budějovicích, které o tento areál projevilo zájem," posteskl si pořadatel kulturních akcí Jaroslav Urbanec, který podle svých slov hodlá v jejich pořádání nadále pokračovat.

Na jaké akce se můžete těšit?

„Jede se ve stejném duchu, jako dříve. První velkou akcí budou 21. května Přerovské pivní slavnosti, na kterých vystoupí třeba skupiny Katapult nebo Argema. V září zase výstaviště obsadí tradiční Guláš fest," řekl.

Správce výstaviště Milan Chytil tvrdí, že mají pořadatelé akcí trochu svázané ruce.

„Náš handicap je bohužel v tom, že nevíme, kdy se bude zbývající část výstaviště prodávat. Akce na letošní rok ale máme naplánované," konstatoval.

Už v sobotu 2. dubna se v hale uskuteční koncert oblíbené přerovské skupiny Arrhythmia, v době od 15. do 17. dubna se zase lidé mohou těšit na jarní výstavu zahrádkářských výpěstků.

V pravidelných termínech se uskuteční také Setkání chovatelů exotického ptactva a bleší trhy. Program během letních měsíců zpestří také velká výstava psů nebo dětská škola v in-line bruslení.

Historie výstav V roce 1882 se v Přerově uskutečnil první výstavní trh plemenných býků a druhý následoval v roce 1885. Úspěšný ohlas těchto akcí vyvolal jejich každoroční opakování po dobu celých padesáti let. Od roku 1894 byly kromě býků vystavovány také jalovice. První zemská výstava dobytka a výrobků mlékařských v Přerově byla uskutečněna v roce 1907. V roce 1923 jsou pořádány dokonce tři trhy – vedle býků a jalovic i krávy, roku 1926 se na výstavě prezentovala drůbež a ostatní drobná zvířata. V následujícím roce se dostalo i na koně, prasata a kozy. V roce 1930 byli vystavováni i psi. Celostátní výstavy plemenných zvířat byly doménou druhé poloviny 20. století, a to v letech 1954 až 1974. Poté následovala téměř dvacetiletá pauza, přerušená v roce 1985 a 1987 chovatelskými a potravinářskými dny Severomoravského kraje. V červnu 1991 se stal Přerov svědkem první Moravskoslezské výstavy hospodářských zvířat. Další se uskutečnily v roce 1993 a 1995. Na přelomu května a června v roce 1997 se již mluvilo o Národní výstavě hospodářských zvířat, v roce 1999 pak doplněné expozicí zemědělské techniky a vzhledem k mezinárodní účasti se o tomto ročníku poprvé mluvilo jako o Mezinárodní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky. První výstava v novém tisíciletí se konala na podzim roku 2001, později se ale kontinuita pořádání akcí přerušila.