V Muzeu Komenského v Přerově začala ve čtvrtek vernisáží výstava unikátních dřevěných kolečkových hodin ze sbírky Miloše Klikara. Pocházejí z období od poloviny 18. až do konce 19. století.

Švarcvaldky, černoleské nebo selské hodiny - taková jsou různá pojmenování hodinářského fenoménu, kterým se stal rozvoj produkce závěsných dřevěných hodin s lidovou malovanou výzdobou. Hodiny se začaly vyrábět v polovině 17. století v jihozápadním Německu.

„V této hornaté oblasti na hranicích se Švýcarskem, s dostatkem dřeva, sklářskou tradicí a levnou pracovní silou sedláků se postupně vyvíjela specializovaná výroba dřevěných a později i částečně mosazných hodin, která zásobovala finančně dostupnými hodinami zákazníky z celé střední Evropy,“ přiblížil ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Na výstavu zapůjčil na šest desítek exponátů ze své soukromé sbírky Miloš Klikar, který se sběratelství věnuje už řadu let. Zájemci o časoměrné přístroje mohou v kapli přerovského zámku obdivovat kromě jednoduchých nástěnných a stojacích hodin také složitější mechanismy s odbíjením na skleněné i kovové zvonky nebo vybavené kolíčkovými hracími válci s dřevěnými píšťalami.

Pro černoleské hodiny bylo charakteristické doplnění číselníků o pohyblivé figurky. Z hodin tak vykukovala proslulá kukačka nebo se na nich otáčely různé postavičky tanečníků, vojáků, řemeslníků či apoštolů. K nejvzácnějším exponátům patří astronomické hodiny a interiérové orloje, které znázorňují kromě časových i další údaje - hodinu, den, měsíc a rok, fáze Měsíce či znamení zvěrokruhu.

„Švarcvaldky začaly vznikat koncem 17. století jako napodobenina gotických věžních hodin, které mohli lidé spatřit na farních kostelech nebo městských radnicích. Jednoduchý tříkolový systém s lihýřem okopírovali sedláci ze Švarcvaldu - právě tam tehdy vznikla specializovaná řemeslná výroba celodřevěných hodin,“ vysvětlil sběratel Miloš Klikar.

Součástí expozice jsou i vzácné hodiny ze sbírek muzea - takzvané Sorg-Uhr, které na počátku 19. století vyráběli bratři Sorgové. „Specializovali se na tyto malé hodinky. Mají sice jen šest až osm centimetrů na výšku, ale veškerý mechanismus je uložený v soukolí. Je to opravdu rarita,“ řekl.

Výstava bude přístupná až do 29. prosince a pro malé návštěvníky a badatele, kteří na ni zavítají, je připraven i interaktivní hrací koutek a dětský průvodce výstavou v podobě pracovního listu.