„Výstava je věnovaná všem, kteří padli v prvních dnech války – jedná se hlavně o pohraniční vojáky, těch zahynulo kolem tří set," uvedl na vernisáži autor expozice František Riegl s tím, že období, které výstava mapuje, je jeho srdcovou záležitostí.

„Narodil jsem se v roce 1935, v květnu. Ironií osudu bylo, že se zrovna ve stejný měsíc konaly v Československu volby. A přesto, že se moje rodina o politiku příliš nezajímala, myslím, že do mě celá ta atmosféra přes maminku nějak vstoupila. Asi proto se té době věnuji a na první republiku nedám dopustit," dodal.

Kromě těch, kteří rádi zkoumají černobílé fotografie nebo staré vojenské plány, si na své přijdou milovníci hmatatelné vojenské historie. Součástí výstavy je totiž například replika kanónu vzor 34.

„Tuto kopii jsme vyráběli dva roky podle dokumentů ze Škodovky. Hned vedle stojí figurína v uniformě československého vojáka v plné polní, tedy v kompletní výstroji a výzbroji," představil svoji „část" sběratel Radovan Dvouletý z Kojetína.

A jak se takové „poklady" vlastně skladují? „Kanóny máme přes léto uložené ve Vojenském muzeu Králíky, na zimu se vracejí do Kojetína na opravu, jinak po skříních, na půdě a jak se dá," řekl sběratel, který se o vojenskou historii zajímá od dětství. Lásku k vojenství zdědil také jeho patnáctiletý syn.

Výstava o druhé světové válce v Kojetíně

Otevřeno do 22. listopadu

František Riegl doteď vzpomíná na pohřeb Edvarda Beneše v roce 1948, kterého se dokonce ve svých třinácti letech osobně účastnil.

„Naši mě do Prahy nechtěli pustit, ale já se nedal. Tak dlouho jsem o tom mluvil, až svolili. „Půjčili mě" svým známým, kteří se tam chystali. Nikdy na to nezapomenu, bude to pro mě navždy silný zážitek," vzpomínal na událost, která se stala před více než šedesáti lety.

„Pamatuji toho už mnoho a rád o tom mluvím. Mrzí mě, že mladá generace toho o historii své země příliš neví, ta výstava je hlavně pro ně," dodal s tím, že tu předešlou – Hanáci z pohledu Marie Gardavské kdysi a dnes – nenavštívila ani jedna třída ze dvou zdejších základních škol.

„Vždyť to byla kojetínská rodačka," poznamenal trochu smutně.

Pokud tedy chcete na chvíli nasát válečnou atmosféru let dávno minulých, zastavte se. Otevřeno bude až do 22. listopadu.