Unikátní výstava mapuje nejen počátky, ale celou historii průmyslového designu ve firmě až do současnosti. Meopta byla jedním z prvních průmyslových výrobců, kteří do procesu vývoje nových optických přístrojů zařadili vedle konstruktérů i průmyslové designéry.

„Jejich pohled na estetickou hodnotu přístrojů se stal pro Meoptu stejně důležitý jako praktické vlastnosti. Vznikly tak výrobky nejen užitečné, kvalitní a moderní, ale i hezké na pohled a příjemné na obsluhu,“ přiblížila Marta Jandová, vedoucí Výstavní síně Pasáž.

Na vernisáži nechyběly ani výrazné osobnosti, které vtiskly optickým přístrojům Meopty svůj rukopis. Například akademický sochař Eduard Kupka, jenž ve firmě působil od roku 1966.

„Přišel jsem hned po vysoké škole a konstruktéři už tehdy věděli, že by měli spolupracovat na vzhledu designu. Hlavní trend v té době udávala Danuše Mazurová,“ vzpomněl Eduard Kupka, jenž působil ve firmě v letech 1966 až 1972. Jeho „dítětem“ je třeba šestnáctimilimetrová promítačka.

Výstava představuje i další průmyslové designéry - Zdeňka Kováře, Karla Čižmáře, Adolfa Pražského, Jakuba Vernera a nebo Jana Dvořáka.

Úspěchy Jany Vaňkové

Velmi úspěšnou designérkou, která vdechla život řadě známých produktů Meopty, je Jana Vaňková. V jejím životopise je jedna zajímavá kapitola - byla žačkou přerovského sochaře Josefa Bajáka a pět let působila v jeho ateliéru. Je i autorkou busty majitele Meopty Paula Rausnitze, která je umístěna ve vestibulu firmy.

Jana Vaňková působí v Meoptě jako designérka už pětačtyřicet let.

„Nejpěknější práce je samozřejmě ta, která nejvíce uspěje. Ráda vzpomínám na spolupráci s Karlem Čižmářem, který modeloval ve 3D modelech a já navrhovala. Z tohoto období vznikl i spektiv S2 82, který používají naši biatlonisté. Bylo příjemné, že tato práce hned uspěla a Meoptu proslavila. Užívají ho i konkurenční sportovní týmy,“ řekla.

Úspěch slavil i binokulární dalekohled se špičkovým optickým výkonem.

„Tato série udělala díru do světa, protože jsme se objevili s měkkým tvarem na trhu. Zcela nová technologická finta, kterou jsme použili, dalekohledy proslavila,“ dodala.