Tradiční výstavu Vánoce na zámku dokresluje i program pro školy s ručním malováním baněk. Nazdobit si ozdobu může nadcházející víkend 15. a 16. prosince v době od 9 do 16.30 hodin i široká veřejnost.

„Už tradičně jsme chtěli představit lidové zvyky a tradice, ale ukázat i duchovní rozměr křesťanských svátků. Každý rok se snažíme přijít s nějakým novým nápadem a tentokrát padla volba na dětské hračky, a to od počátku minulého století až do roku 1960,“ přiblížila kurátorka výstavy Šárka Krákorová Pajůrková.

Výstava se snaží přilákat nejmladší generaci a prostřednictvím soukromých sbírek představuje jednu z nejoblíbenějších hraček současnosti pro děti od jednoho a půl roku do devadesáti devíti let - stavebnici Lego, kterou většina dnešních dětí pravidelně nachází pod vánočním stromkem.

Barevné a snadno sestavitelné stavebnice Lego rozvíjejí jemnou motoriku dětí a podporují jejich představivost.

„K vidění jsou soukromé modely z Lega Duplo, Classic, Creator, Friends, City, Speed champions, Nexo knights, Ninjago, Star wars a Technic,“ upřesnila.

Atmosféru dokreslují živé jedle

Expozice je tentokrát k vidění v netradičních prostorách - bývalé zámecké kapli. A vánoční atmosféru dokreslují i živé jedle, nazdobené kolekcí nejnovějších baněk Slezské tvorby v Opavě.

„Vytvořit si vlastní baňku mohou i děti, které k nám přijdou na vánoční program pro školy,“ doplnila.

Návštěvníci mohou v prostorách bývalé kaple obdivovat také vyřezávaný betlém sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila, který autor zhotovil z lipového dřeva. Kromě biblických postav zachycuje i výjevy z běžného života na vesnici a celkem je v něm 129 figurek.

„Dvě poslední postavičky flašinetáře a kuchaře vytvořil autor loni díky sponzorskému daru přerovských občanek,“ poznamenala kurátorka výstavy. Jeho dílo fascinuje hlavně díky detailnímu ztvárnění figurek - zachycení radosti na tancovačce i soustředěného výrazu řezníka na zabijačce.