VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava poodhaluje tajemství pravěké osady Hlinsko

Přerov – Unikátní naleziště v lokalitě Hlinsko na Lipnicku, ve kterém bádali téměř třicet let brněnští archeologové, přibližuje nová výstava v Muzeu Komenského v Přerově. Jejím nejzajímavějším exponátem je kostra „tajemné ženy," jež byla do Přerova převezena z Národního muzea v Praze.

17.11.2016
SDÍLEJ:

Archeologické lokalitě Hlinsko na Lipnicku je věnována nová výstava, která začala v úterý v Muzeu Komenského v Přerově. Na vernisáži vystoupil také muzikoterapeut Lubomír Holzer.Foto: Vojtěch Podušel

Atmosféru doby před pěti tisíci lety na úterní vernisáži dokonale navodil zpěv a šamanské bubnování muzikoterapeuta Lubomíra Holzera.

„Veřejnosti jsme tuto lokalitu středoevropského významu představili vůbec poprvé v takovém rozsahu. Využili jsme rozsáhlý nálezový fond, uložený v depozitářích našeho muzea, který se podařilo získat během šestadvaceti výzkumných sezon Archeologickému ústavu Akademie věd v Brně," přiblížil kurátor výstavy Aleš Drechsler.

Vzácným exponátem je kostra záhadné ženy. „Na svou dobu se dožila poměrně vysokého věku padesáti let a ze získaných poznatků usuzujeme, že měla v rámci své komunity významné postavení. Její hrob byl nalezen v části osady a mohl mít určitou spojitost s kultem," zmínil Aleš Drechsler, podle něhož není vyloučeno, že se mohlo jednat o kněžku.

„V hrobě, jenž byl objeven v roce 1979, u sebe měla sekeromlat, který je charakteristický spíše pro muže. Pokud bychom ji neurčovali podle pánve, ale lebky, tak se blíží mužské fyziognomii. Další zajímavostí je poměrně velké množství patologických defektů," doplnil Aleš Drechsler.

Lidé mohou na výstavě zhlédnout nejen vizualizaci rituálního pohřbu zemřelé ženy z pozdní doby kamenné, ale také kresebnou rekonstrukci jejího obličeje nebo opevněného sídliště té doby včetně obydlí.

Nalezená žena byla zřejmě šamankou

Na vernisáži nechyběl ani Lubomír Šebela, badatel Archeologického ústavu v Brně. „Tato nalezená žena byla s největší pravděpodobností šamankou. Musela mít nějaké zvláštní společenské postavení, protože má ve své výbavě atributy mužských pohřbů – například sekeromlat. Zajímavostí je, že trochu uhýbala hlavou, takže v tehdejší společnosti vzbuzovala respekt," řekl.

Zvláštností je i to, že její hrob byl v pravěké osadě Hlinsko nalezen jako jediný.

„Lidé v té době s největší pravděpodobností pohřbívali žehem a z toho důvodu se na hradisku ani v blízkém okolí nic nenašlo. Asi dva kilometry od této osady je ale mohylník kultury se šňůrovou keramikou, která je ze závěru pozdní doby kamenné, a není vyloučeno, že tento pohřební areál měl starší tradici," zmínil.

Přerovští muzejníci přenesli návštěvníky do období pozdní doby kamenné na návrší zvané „Nad Zbružovým" poblíž Hlinska i tím, že představili pestrou škálu řemesel a výrobních činností, jimiž se ve druhé polovině čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem zabývali osadníci na Hlinsku.

Ať už to bylo kamenářství, na kterém byla založena prosperita hradiska, hrnčířství, kosťařství, textilnictví nebo litectví mědi.

„Pominout nelze ani duchovní život pozdní doby kamenné, jenž zanechal svůj odraz i v některých nálezech z hradiska," podotkl kurátor výstavy Aleš Drechsler. Zajímavá expozice bude ve výstavním sále přerovského zámku k vidění až do 12. března příštího roku.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Michal Zácha (ODS)
5

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení