„To, co zde veřejnost může vidět, jsou převážně výpěstky členů našeho klubu. Náš spolek funguje už více jak padesát let. V naší republice vznikali první kaktusářské spolky již v minulém století. Mezi spoustou druhů a variet se objevují jména, která jsou po českých pěstitelích,“ prozradil jeden z pořadatelů a člen klubu kaktusářů Josef Milar, který dodal, že nejvýznamnějším cestovatelem a pěstitelem kaktusů byl Alberto Vojtěch Frič, který z jižní Ameriky dovezl a popsal několik desítek do té doby neznámých druhů kaktusů, z nichž některé nesou dosud jeho jméno.

Důležité pro jejich pěstování je správné zazimování

„Klíčem k úspěšnému pěstování kaktusů je správné zazimování, protože kaktusy na rozdíl od jiných rostlin prodělávají takzvané období klidu. Naposledy je tedy vhodné je zalít na konci září a poté se nechávají úplně vyschnout přezimují při teplotě kolem + 10 stupňů Celsia,“ vysvětlil Josef Milar.

Na jaře si zase musí pichlaví krasavci zvyknout na sluneční paprsky a vláhu, proto se doporučuje nejdříve rostliny jemně rosit vodou. Kaktusy také potřebují speciální zeminu.

„Obsahovat by měla vypraný hrubý písek, humus, antuka i perlit, který substrát provzdušní a zároveň udrží vlhkost,“ dodal pěstitel. 

Výstava nabízí k vidění i padesátileté kousky

„Některé kaktusy zde mají čtyřicet i padesát let,“ vysvětluje Josef Milar. K vidění jsou i „ostnáči“ s halucinogenními účinky, které třeba využívali indiáni. „Kaktusům a sukulentům se věnuji více jak dvacet let. Bohužel nemám skleník, takže pěstuji to, co se mi vleze na balkon nebo přes zimu do pokoje. Momentálně mám asi 300 rostlin,“ uvedl další z Klubu kaktusářů Pavel Mátl z Přerova.

Návštěvníci výstavy sledovali vystavované kousky se zatajeným dechem.

„To je nádhera,“ shodla se trojice žen, která se přišla ve středu podívat. V rámci výstavy si mohou zájemci některé kousky zakoupit nebo se mohou poradit s odborníky.