Je až neuvěřitelné, jak fenomén „Novák" v Přerově stále táhne publikum. Je to i tím, že štafetu výchovných koncertů pro děti po něm po jeho smrti převzal nejstarší syn Pavel. I díky němu jsou dodnes populární songy jako Nádherná či Malinká. Další Novákův hit Pihovatá se stal dokonce letos hymnou přerovských fanoušků hokeje.

Na vernisáži výstavy, věnované vzpomínce na Pavla Nováka, zazněla ještě jedna píseň v podání jeho syna. Jmenuje se Morava a asi nejlépe vystihuje jeho vztah k místu, kde dlouhá léta žil. Zpívá ji bez zbytečného patosu, procítěně a s láskou.

Jeho písně otevírají dívčí srdéčka

„Dlouho nepřijde další Novák. Jeho písně otevírají dívčí srdéčka. Když byl v krčmě boj o nejkrásnější děvče, tak jsme se Schelingerem neměli vůbec šanci. Byl štíhlej, mladej, krásnej a navíc ještě nádherně zpíval," zavzpomínal na vernisáži František Ringo Čech.

„Morava měla vždycky krásnější chlapy – Novák a Frídl s námi vždycky vymetli," podotkl s úsměvem pražský hudebník, který vkládá velkou naději do pokračovatelů rodu Nováků – zejména nadějného fotbalisty Filipa, umělcova vnuka.

Housle, pečetní prsten i dres

Na výstavě k nedožitým umělcovým sedmdesátinám si můžou návštěvníci prohlédnout fotografie z rodinného alba, ale pokochat se také pohledem na takové rarity jako jsou housle Pavla Nováka nebo jeho pečetní prsten. Zajímavostí je i dres, ve kterém kdysi hrával hokej.

Archivní snímky a předměty zapůjčili na výstavu kromě rodiny také členové legendární skupiny VOX, se kterou kdysi Pavel Novák hrál.

„Byl to jedinečný člověk, který se zasloužil o rozvoj českého bigbítu a rozhodně není doceněný tak, jak by si zasloužil. To, co tady po sobě zanechal, je obrovské bohatství. Byl to spíše kantilénový zpěvák a kritik Jiří Černý ho kdysi označil za rockový tenor," řekl manažer skupiny VOX Vladimír Ondrouch, přezdívaný Persa.

„Prožil jsem podstatnou část Novákova života, protože jsme byli přátelé. Byl strašně pracovitý a díky tomu, že byl povahou furiant a všechno bral na lehkou váhu, možná podcenil i zdravotní stránku," narážel na zákeřnou rakovinu, se kterou Pavel Novák bojoval několik let, ale nakonec jí 11. února 2009 podlehl.

Neopakovatelnou atmosféru měl i sobotní vzpomínkový koncert na Pavla Nováka ve studiu Českého rozhlasu v Olomouci.

„Přišla na něj více než stovka lidí, přestože židlí bylo jen padesát. Některé tváře jsem přitom viděl po dvaceti až třiceti letech," přiblížil Pavel Novák ml. Ten chystá v říjnu velký koncert v Městském domě, na kterém bude vzpomínat na svého otce a oslaví i své padesátiny.