Čím je výjimečná? Milovníci houbaření na ní mohou spatřit i druhy, které běžně nevidí - například tropické houby nebo vzácné druhy hřibů. Výstava je přístupná i v sobotu 22. září, a to v době od 9 do 17 hodin.

„Za jednadvacet let svého konání už výstava vešla do povědomí veřejnosti a těší nás, že si na ni najdou cestu nejen místní, ale i zájemci z Čech nebo ze Slovenska. Vždycky pro ně máme připravené nějaké špeky - vzácné druhy, které ještě nikdy neviděli,“ řekl jeden z hlavních organizátorů akce, uznávaný mykolog Jiří Polčák.
Na výstavu dorazil i s úlovky, které se mu podařilo nasbírat v minulých dnech na rozmanitých místech - v Beskydech, Jeseníkách či Hostýnských vrších.

A i když tropická vedra letošního léta zavinila trochu opožděnou sezonu, v posledních dnech si podle něj houbaři rozhodně nemají na co stěžovat a z lesů se vracejí s plnými košíky.

„Konzumní houby začaly růst teprve nedávno, a jak to tak vypadá, brzy zase skončí, pokud se prudce ochladí. Protože ale zatím pořád panují vysoké teploty, našli jsme i druhy, rozšířené v oblastech kolem Středozemního moře. Dokonce se nám podařilo objevit i tropické houby, což je opravdu unikát,“ zmínil.

Mykologové například narazili na vzácnou bedlu křídovou v dutině starého topolu, což je pro střední Evropu nebývalé.

„Zajímavých druhů je tu ale spousta a některé jsme na výstavě ještě nikdy neměli. Lidé mohou obdivovat kolekci hřibovitých hub - hřiby Le Galové, hřib dřevožijní, královský nebo Fechtnerův, které nám lidé donesli do poradny. Jsou to zákonem chráněné houby, takže je po skončení výstavy uložíme v herbáři,“ řekl.

Ze vzácnějších exemplářů jsou k vidění různé druhy muchomůrek, pavučinců nebo klouzků. „Minimálně padesát druhů hub je v červeném seznamu a jsou poměrně vzácné,“ poznamenal Jiří Polčák.

Z lesa rovnou na výstavu

Protože je výstava dvoudenní, nosí houbaři své úlovky z lesa přímo na ni. Je tedy těžké odhadnout, kolik druhů je k vidění. „Teď to může být tři sta, ale do zítřejšího dopoledne ještě mnohem více,“ míní.

Prohlédnout si výstavu přicházejí během pátečního dopoledne hlavně děti z mateřských a základních škol. A rozhodně se při tom nenudí - výstava je zejména pro školáky prvního stupně dobrým doplňkem výuky.

„Děti dostaly papír a na něj můžou napsat druhy, které poznaly. Bavíme se s nimi o houbách i ve škole, když mají prvouku. A v pracovních činnostech si zase mohou vyrobit houbu z papíru. Na výstavu chodíme každý rok, a pak se o ní ještě bavíme,“ popsala Ladislava Vychodilová, která přišla na výstavu s dětmi ze Základní školy U Tenisu.

Nadšená byla i Světlana Kafková z Přerova. „Jsme pravidelnými návštěvníky a vždycky tady s manželem najdeme nějakou houbičku, kterou jsme ještě neviděli. Přerovským mykologům se zkrátka každý rok podaří nějakou zajímavost objevit,“ podotkla.