Umělec, kterému je dnes osmaosmdesát let, na vernisáž osobně nedorazil - kurátor výstavy ale přislíbil, že se do Přerova přijede podívat v jejím průběhu.

Přerovská galeristka Lada Galová přiznala, že o uspořádání výstavy prací Jana Saudka usilovala už dlouho. „Teprve letos se toto přání podařilo proměnit ve skutečnost,“ podotkla.

Návštěvníci mohou v galerii na Horním náměstí obdivovat devadesát fotografií Jana Saudka a deset litografií z posledního období jeho tvorby.

Všechna díla jsou prodejná

„Úplným bonbonkem je olej na malířské desce s ikonickým námětem rtů s názvem Marie č. I. Tento exponát se podařilo prodat už v průběhu vernisáže - návštěvníci výstavy o něj ale nebudou ochuzeni a k vidění tu bude ještě několik týdnů,“ zmínila Lada Galová.

Všechna díla Jana Saudka na výstavě jsou prodejní a návštěvníci si mohou zakoupit také doprovodné tisky, publikace a autorem signované reprodukce.

Že je o tvorbu Jana Saudka velký zájem, potvrzuje i kurátor výstavy Pavel Chmelík.

„Jan Saudek vytvořil svou první grafiku v pětaosmdesáti letech, kdy vznikly litografie Marie č. I v červené a stříbrné variantě. Úspěch byl obrovský - grafika byla do týdne vyprodána a její cena se vyšplhala na pětinásobek. Dnes jeho první grafiku, která stála před lety 8,5 tisíce korun, neseženete pod 50 tisíc,“ řekl kurátor výstavy, který s Janem Saudkem spolupracuje už jedenáct let.

Výstavy se konaly i v zahraničí

„Tato kolekce se v různých obměnách utváří už jedenáct let. Stále se snažíme získávat nové fotografie, a to nejen z ateliéru Jana Saudka, ale i na zahraničních aukcích. Kontaktujeme i galeristy, kteří Janu Saudkovi pořádali výstavy v minulosti, třeba v osmdesátých letech ještě za bolševika. Některé výstavy se konaly i v Německu a Holandsku,“ popsal.

Mezi exponáty, které jsou na výstavě k vidění, přitahují největší pozornost ručně kolorované fotografie.

„Jsou přitažlivé a kouzelné. Vidíte na nich ten nádherný fundament, a přesto působí velmi svěže a moderně,“ přiblížil.

Lidé mohou obdivovat i umělcovu grafickou tvorbu.

„K vidění je třeba legendární litografie Coca Cola, ale i litografie, inspirovaná slavnou fotografií 120 km/h. Je zajímavá tím, že Jan už přesně nedokáže říct, kde se nachází místo se závorou, kudy vlak projížděl. Snímek vznikal celý den, protože tím, kdo sedí za závoře, je Jan Saudek,“ řekl Pavel Chmelík.