Příjemné prostředí s dětským koutkem a hračkami má navodit důvěru, která je pro sdělení pocitů člověka po prodělaném traumatu tím nejdůležitějším.

Nová výslechová místnost je třetí svého druhu v Olomouckém kraji a podobnou už mají v Olomouci a Jeseníku.

„V Přerově ale dosud chyběla a díky pořízené technice je vůbec nejmodernější ze všech stávajících,“ uvedla Michaela Sedláčková z Krajského ředitelství policie v Olomouci.

Podle ní počet případů domácího násilí, páchaného na ženách, ale stále častěji také na seniorech, stále roste. Stejně tak přibývá i týraných dětí. K objasnění závažných trestných činů je ale důležité, aby se lidé nebáli o svém negativním zážitku promluvit.

„Prostředí místnosti má navodit domáckou atmosféru, nechybí zde dětský koutek s hračkami, aby se mohly děti během výslechu odreagovat,“ řekla. Podstatné je, že u výslechu můžou být současně policisté, psychologové, ale i obhájci a další účastníci řízení.

„Oběť se tak nemusí v každé fázi řízení vystavovat traumatizujícímu zážitku, to nepříjemné si odbude na jednom výslechu. Máme speciálně vyškolené vyšetřovatele na tuto problematiku, kteří úzce spolupracují s dětskými psychology,“ řekla Sedláčková.

Díky přítomnosti všech účastníků řízení a pořízení zvukového a obrazového záznamu z výslechu se podle ní stane plnohodnotným důkazním materiálem pro následné soudní řízení.

Policie počítá s tím, že bude místnost využívat i oddělení sociálně- právní ochrany dětí magistrátu, ale i pedagogicko-psychologická poradna, případně Městská policie.

Nová výslechová místnost se nachází v budově bývalého Chemoprojektu v ulici Trávník v Přerově.

„Jsem velice rád, že se projekt ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo dotáhnout až do konce. Je smysluplný a pomůže občanům Přerova sloužit v rámci jejich potřeb. Oběti násilí, které se podrobí výslechu, tedy nebude nutné převážet jinam,“ shrnul přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS), který má na starosti oblast prevence kriminality.

Na rekonstrukci prostor a nákup vybavení přispělo ministerstvo vnitra částkou 270 tisíc korun, dalších 30 tisíc pak dalo město.

„Za tyto finance bylo možné vybavit výslechový pokoj elektronikou, nechybí zde kamerový systém a záznamové zařízení. Místnost je odhlučněná a zařízena tak, aby na člověka působila příjemně,“ uzavřel.