„Jen v loňském roce se na Přerovsku řešily desítky případů týraných dětí. Výslechová místnost bude tedy primárně sloužit právě jim. Policisté ji ale můžou využívat i pro výslechy traumatizovaných obětí znásilnění nebo domácího násilí,“ uvedl přerovský radní Jaroslav Čermák (ODS), který má na starosti oblast prevence kriminality. Podle něj bude zařízení jediné svého druhu v Olomouckém kraji.

„Místnost už prošla stavebními úpravami a je vybavena podle doporučení psychologů tak, aby se vyslýchaní dostali do prostředí, které je jim pocitově příjemné. Na projekt přispěje ministerstvo vnitra částkou 270 tisíc korun a město Přerov pak třiceti tisíci,“ upřesnil.

Kamery i ovládací pult

Za tyto peníze bude možné vybavit výslechový pokoj například kamerami, ovládacím pultem či monitory.

„Jsem rád, že se všechny naše započaté projekty podařilo dotáhnout do konce – tím prvním je výslechová místnost, dalším pak kamera v problémové lokalitě a třetím pořízení speciálního software pro pedagogicko-psychologickou poradnu, který vyhodnocuje závadové chování žáků,“ podotkl Čermák.

Pro objasňování trestných činů má zařízení, které v Přerově vznikne, velký význam.

„Policie potřebuje mít místnost, kde se budou cítit zneužívané a týrané děti dobře a nebudou druhotně traumatizovány prostředím policejní budovy. Tomu bude odpovídat i barva místnosti a její interiér,“ doplnila Michaela Sedláčková z Krajského ředitelství policie v Olomouci, která stála u zrodu projektu. Pokud půjde vše dobře, začne se místnost využívat ještě v letošním roce.

Tři místnosti pro Duševní zdraví

Objekt bývalého Chemoprojektu, který už několik let hledá využití, bude mít i další nájemníky. Přerovští radní totiž tento týden schválili dvě smlouvy o výpůjčce.

Tři místnosti o výměře sto šedesát metrů čtverečních začne nově využívat obecně prospěšná společnost Duševní zdraví, jež pomáhá pacientům s duševními chorobami.

„Zřídíme zde konzultační místnost, dále místnost pro ergoterapii, prostor pro denní setkávání klientů a také zázemí pro naše pracovníky,“ řekla zakladatelka společnosti Duševní zdraví Blanka Rektorová.

Zhruba šedesát let starou budovu Chemoprojektu v ulici Trávník koupilo město Přerov v roce 2007 za 22 milionů korun, aby zabránilo jejímu zbourání a stavbě dalšího supermarketu. Její provoz je ale silně ztrátový. Prostory bývalého Chemoprojektu nyní město pronajímá firmám, z převážné části je ale objekt nevyužitý.