Lidé si mohli prohlédnout nádvoří a vystoupat na vyhlídkovou věž, otevřená byla ale i zdejší restaurace. Příjemnou procházku komplikovalo jen náledí, jež zavinilo několik nepříjemných pádů chodců a dokonce i dopravní nehody.

„Jdeme z chaty, která je odsud vzdálená asi deset kilometrů. Vyšli jsme si všichni, já, manžel, můj pětiletý bráška i sestřenice s bratrancem. Na novoroční výšlap chodíme každý rok, abychom vyběhali ta kila, která jsme nabrali o svátcích,“ řekla třeba Běla Zapletalová z Rouského na Hranicku.

Návštěvnost byla letos podle správkyně hradu Helfštýna Marcely Kleckerové slušná. „Branami hradu prošlo na 1 933 lidí, což je přibližně stejně jako loni. Jsme rádi, že se postupem let k tradici kromě turistů připojili i běžní návštěvníci. Sejdou se tu s přáteli a popřejí si do Nového roku, atmosféra je vždy skvělá,“ přiblížila.

Někteří návštěvníci dorazili na Helfštýn i bryčkami a nebo na koních. Udělali jedině dobře, protože kvůli neupravenému a zledovatělému povrchu vozovky zápasili s terénem nejen chodci, ale i mnozí řidiči aut. Někteří z nich končili v příkopech a v Týně nad Bečvou došlo i ke srážce tří aut.

„Strašně to klouže. Uvízli jsme na cestě, a kdyby nám kolemjdoucí nepomohli roztlačit auto, asi bychom ani nedojeli,“ popsal jeden z řidičů. Děti ale zledovatělé cesty využily k zimním radovánkám a sjížděly po zádech dolů z kopce.