„Psal se rok 1933 a na den přesně byl položen základní kámen školní budovy dnešního gymnázia. Stavba byla předána do užívání za pouhý rok. Jednalo se o Dívčí obecnou školu a Chlapeckou obecnou školu, později Komenského,“ přiblížila ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Architekti Mojmír Kyselka a Josef Polášek z Brna před devadesáti lety navrhli krásnou funkcionalistickou stavbu, která je dnes zařazena mezi slavné stavby Čech, Moravy a Slezska.

Jarní Flora Olomouc, 20. dubna 2023
Jarní Flora Olomouc začala. Takto to vypadá v Království barev

„Studenti ve Státním okresním archivu a Muzeu Komenského v Přerově zjistili zajímavosti o této stavbě a seznámili s nimi své spolužáky na společném shromáždění v areálu školy. Popřáli jsme budově to, co zaznělo při jejím slavnostním předání k užívání v září roku 1934. Totiž aby byla stále chloubou města Přerova,“ uvedla ředitelka.

Dobovou atmosféru navodili svým hudebním vystoupením žáci Základní umělecké školy B. Kozánka v Přerově.

V Přerově se ve středu slavnostně otevřel nový Domov Alzheimer. Vznikl rekonstrukcí budovy bývalého Chemoprojektu.
VIDEO: Domov Alzheimer otevřel v Přerově virtuos Jaroslav Svěcený

„Mnozí pedagogové si zapůjčili dobové kostýmy, ale potěšilo mě i to, že studenti vzali tento nápad za svůj. Líbilo se mi, že se přenesli do dob první republiky nejen módním stylem, ale i způsoby a chováním. Proto zvažujeme, že by se z této akce stala tradice a jednou do roka na škole uspořádáme Elegantní den,“ uzavřela Romana Studýnková.