Duben hrůza, teď se to rozjelo

„Duben a houby? To byla letos katastrofa, smržů rostlo jako šafránu, postě strašné sucho. Přibližně od desátého května se to ale začalo lepšit a i dál to vypadá slibně,“ věří Jiří Polčák.

„Kromě májovek, podtrnek a žampionů teď z jedlých hub slušně roste i sírovec žlutooranžový, ucho Jidášovo a také kozáci topoloví či první hřiby kováři,“ vyjmenoval mykolog s tím, že se dá předpokládat, že se objeví brzy i další jedlé druhy jako třeba hřib dubový, kozák habrový, křemenáč osikový, holubinka namodralá a muchomůrka růžovka.

S podtrnkami do poradny

Do přerovské mykologické poradny už také chodí první zájemci o určení svých úlovků.

„Většinou přináší závojenky podtrnky, záměna s nějakou jedovatou houbou u tohoto druhu v této roční době ale naštěstí moc nehrozí,“ zmínil se Polčák s tím, že podobná a zároveň jedovatá závojenka olovová totiž roste především v dubových lesích daleko později, nejčastěji od července.

Výborná bramboračka

Podtrnky a májovky si letos domů už donesl i vášnivý houbař a amatérský mykolog Marek Nývlt z Prostějova.

„Byly krásně zdravé, rostly v sadu pod švestkami a už jsme je i spořádali,“ usmál se Nývlt s tím, že z nich doma rodině připravil výbornou bramboračku. Hodí se ovšem skvěle i pod maso či do omáček.

Nejedlé i jedovky

V lesích, parcích a na lukách ovšem nyní můžeme objevit i řadu hub nejedlých či jedovatých hub.

„Mezi ty nejedlé co teď rostou počítáme holubinku parkovou, velké množství různých druhů křehutek, hnojníků a helmovek. Na pozoru musíme být před jedovatými druhy jako muchomůrka tygrovaná, čechratka podvinutá, třepenitka svazčitá, pečárka zápašná a drobné druhy vláknic a závojenek,“ vyjmenoval mykolog Polčák.

Vzácné kousky

Najít se ovšem podle Polčáka dají i vzácné kousky uvedené v Červeném seznamu hub ČR jako šťavnatka březnovka, choroš voštinovitý, baňka velkokališná či houževnatec pohárovitý.

„Právě na krásné šťavnatky březnovky jsem narazil letos v Beskydech. Pošlu vám jejich fotografie,“ uzavřel své povídání Jiří Polčák. A co slíbil to dodržel, poslal ovšem nejen březnovku, ale i spoustu snímků dalších svých aktuálních úlovků. Ty si můžete prohlédnout v galerii na webu Deníků v Olomouckém kraji.