„Aktuálně stále probíhá jednání. Vydáme společné prohlášení 3. ledna,“ informoval předseda odborového klubu při přerovské nemocnici Jiří Hadwiger. Již dříve odhadoval, že výpovědi podá až třicet procent lékařů. Mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská upozornila, že s krácením platů lékařů se v příštím roce rozhodně nepočítá.
„Naopak plníme dohody uzavřené v kolektivní smlouvě, kde je garantován růst mezd i v příštím roce,“ uvedla.
Podle neoficiálních informací se již odbory s vedením dohodly. Dostanou přidáno nad rámec kolektivní dohody pro rok 2011, která počítá s navýšením o dvě procenta. O kolik si nakonec lékaři polepší, zatím vedení společnosti nezveřejnilo.
Olomoucký exodus
Olomouckou fakultní nemocnici hodlá opustit 135 lékařů.
„Nejvíce by se odchody lékařů měly dotknout I. chirurgické kliniky, I. interní kliniky, Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie, Kliniky anesteziologie a resuscitace, Hemato-onkologické kliniky a Neurologické kliniky,“ uvedl ve středu mluvčí FNOL Egon Havrlant.
Vedení nemocnice chce, aby tato pracoviště navrhla krizový scénář provozu.
„Jakou péči budou se zbývajícím personálem schopni zajistit. Na začátku ledna pak management fakultní nemocnice bude na tomto podkladě jednat o dalších krocích,“ informoval mluvčí.
Koordinátor výzvy „Děkujeme, odcházíme“ z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Petr Šafránek již dříve uvedl, že odchody se nejvíce dotknou chirurgie. „Chirurgů podepsalo devadesát procent,“ sdělil.
Nastane krizový scénář?
Protestem, který tento týden podpořil i Akademický senát Lékařské fakulty Univerzity Palackého, chtějí lékaři od března letošního roku docílit navýšení základního platu pro začínajícího lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Peníze na to podle nich v českém zdravotnictví jsou.Kraje spolu s ministerstvem zdravotnictví již začaly hledat řešení.
S krizovými scénáři všichni vyčkávají, dokud nebudou znát konkrétní počty odcházejících lékařů a obory, v nichž budou chybět. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík požádal ředitele všech osmi nemocnic v Olomouckém kraji o podklady, jak se v jejich zdravotnických zařízeních projeví odchody, zda bude nutné omezit provoz některých oddělení, případně je dokonce dočasně uzavřít.
„Olomoucký kraj nemá v rukou nástroje, jimiž by mohl upravovat úhradu za zdravotní péči a z ní vyplývající prostředky na platy lékařů. Kraj proto v minulých dnech vyzval stát, aby nesnižoval úhrady za poskytování zdravotní péče, které jsou hlavním příjmem nemocnic,“ uvedl mluvčí kraje Ivo Heger.
DANIELA TAUBEROVÁ
PAVLA KUBIŠTOVÁ