Stánky s občerstvením nabídnou nejrůznější speciality - oblíbené kapří hranolky, uzené a smažené ryby, karbanátky, lidé si ale pochutnají také na rybách, opékaných na kameni. K pohodové náladě bude vyhrávat kapela Šediváci a malé návštěvníky zasvětí do tajů Petrova cechu vodník, který je oblíbenou atrakcí pro děti. Zatahování sítí, které je vždy největším lákadlem, začne kolem půl deváté ráno.

Životní úlovek v podobě 1,73 centimetrů měřícího sumce ulovil na Mušově Rostislav Klár (vpravo) z Ostravy. O den později se stejný kousek povedl i jeho bratru Michalovi.
FOTO: Bratři jsou na sumce machři. O víkendu vytáhli dva obry po sobě

„Na letošní rok si nemůžeme stěžovat. Teplé září rybám pomohlo, protože znamená rozvoj přirozené potravy. Byli bychom rádi, kdyby v sítích skončilo 650 metráků ryb, což je každoroční standard. Někdy je to ale i více,“ nastínil Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov.

Cena zůstává stejná jako loni

Polovina ryb půjde na okamžitou spotřebu, trh a prodej, zbytek je určen pro České rybářské svazy na doplnění revírů. „Myslíme si, že výsledek bude letos dobrý, oproti loňskému roku. Vody byl alespoň u nás dostatek a produkce ryb bude dostačující,“ zhodnotil Zahradníček a dodal jednu dobrou zprávu.

„Není důvod ke zdražování - kapr zůstane na ceně 110 až 120 korun za kilo. Na Vánoce možná trochu podraží, ale jen malinko. Na stejné ceně jako loni zůstávají také štika a pstruh. Za kilo živé váhy pstruha duhového zájemci zaplatí 185 korun,“ upřesnil.

K dostání budou na výlovu nejen kapři, ale lidé si mohou koupit i tolstolobiky, amury či dravé ryby - candáty a štiky. Jediným problémem, který rybáře trápí, zůstávají nadále nájezdy kormoránů. „Obvolal jsem spoustu rybářství a všichni mají problém s doplňkovými rybami,“ uzavřel Zahradníček.