„Začínáme v sobotu v 8.30 ráno, pro příchozí nebude chybět ani kulturní program a to v podobě country hudby, budou tam kolotoče a atrakce pro děti, skákací hrad, vláček. Také občerstvení, minimálně šest až sedm druhů úprav ryb nebo polévka,“ lákal Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov. Podotkl, že by letos mělo v sítích skončit pět set až šest set metráků ryb.

V nabídce budou kromě tradičního kapra, tolstolobika, amura i dravé ryby, jako je štika, sumec, lín a pstruh lososovitý. Po oba dny výlov potrvá asi do 16 hodin. Ceny budou stejné jako loni, tedy například tak kilo kapra do dvou a půl kila bude stát sedmdesát osm korun, nad dvě a půl kila zákazník zaplatí osmdesát osm korun za kilo.

„Možná co se malinko zvýší, je cena za rybí hranolky, které jsme loni nabízeli na zkoušku a víceméně se hned rozebrali. Je to vysoce odborná a náročná práce, vyřezává se čistá svalovina, nakládá se a smaží,“ pokračoval rybář. Příchozí se budou moci také svézt historickým vláčkem na již zrušené trati Kojetín – Tovačov.

„Bude to zajímavá nostalgická procházka. Někteří se sice dožadují návratu vlaku, ale je daleko. Staví za Tovačovem, daleko blíž jsou autobusy. Je to spíš jen připomenutí,“ poznamenal Zahradníček. Tradice výlovů v Tovačově spadá k roku 1955.

„Dříve se sem vypravovali autobusy, z Prostějova, Přerova i Olomouce. Pak to tradice vypadla na období asi deseti, patnácti let a to z důvodu zákazu prodeje ryb na hrázi. V roce 1990 se výlov znovu obnovil a teď to už bude v té novodobé historii, asi 22. výročí,“ připomněl.

Čeká se až 20000 lidí

Tradičně zamíří k Hradeckému rybníku po oba víkendové dny podle odhadů okolo dvaceti tisíc lidí a to nejen z Přerovska, ale i Olomoucka a dalších koutů regionu.

„Většina chodí kvůli nákupu ryb, slyšíme od lidí, že málokde je možné koupit takové druhy jako je lín nebo štika,“ podotknul Jiří Zahradníček.

Od pátku 28. října až do neděle 30. října mají naplánovaný výlov také v Šumvaldu na Olomoucku, vždy od 9 hodin. Podle pořadatelů bude připravena bohatá rybí tombola a další atrakce, rybí speciality, ale samozřejmě také možnost zakoupení živých ryb jako je kapr, štika, sumec, lín, amur, tolstolobik nebo pstruh. Příchozím bude k poslechu a tanci hrát taneční skupina.