Michal Vyvlečka patří k desítce nadaných dětí, které byly vybrány ze 155 přihlášených z různých koutů České republiky. Jen deset dětí totiž dokázalo úspěšně vyplnit test a vypracovat projekt zaměřený na astronomii.

Navrhl základnu pro Mars

Soutěž byla určena dětem do šestnácti let a skládala se ze tří kol. Nejdříve se soutěžící museli na internetových stránkách zaregistrovat a vyplnit úvodní astronomický test. „Ve druhém kole jsme měli za úkol vypracovat šestistránkový projekt v odbornosti, kterou jsme si mohli vybrat. Já jsem si zvolil odbornost - letec architekt, geolog. Mým úkolem bylo navrhnout základnu, vybrat vhodný materiál a místo výskytu základny. Měl jsem popsat i experiment, kterým se budu během letu, ale i po přistání zabývat,“ vysvětlil čtrnáctiletý Michal Vyvlečka, žák Základní školy Trávník v Přerově.

Ten vyniká v předmětech jako je matematika a fyzika a chtěl by se v budoucnu stát památkářem nebo právě astronomem.

Konkurence byla veliká

Do semifinále soutěže se nakonec probojovalo z původně 155 přihlášených jen dvacet pět dětí. Ty byly pozvány na společné soustředění, které se uskutečnilo před třemi týdny v Praze.

„Vyslechli jsme řadu zajímavých přednášek, probírali jsme v kolektivu své projekty, měli jsme za úkol postavit kosmolet a setkali jsme se také s kosmonautem Vladimírem Remkem a geologem Jakubem Halodou,“ vzpomněl deváťák Michal Vyvlečka, kterého odborná porota vybrala i do finále. To se koná v Praze, kam se deset dětí sjelo už tento týden.

Na děti čeká pestrý program

„Čeká je pestrý program, jehož součástí bude například také návštěva muzea kosmonautiky v Německu,“ upřesnil Slávek Hrzal z Klubu Domino, Dětské tiskové agentury, která soutěž uspořádala už počtvrté.

Samotný simulovaný let podniknou děti o víkendu. „Po celé dva dny budou ve speciálním uzavřeném prostoru, který bude připomínat raketu, a podniknou náročnou přípravu na let, samotný let i přistání. Během toho budou muset splnit výcvik a různé úkoly,“ prozradil pořadatel Slávek Hrzal.