Města k těmto účelům nabízejí oficiální plochy, kde si mohou i další zájemci za stanovený poplatek a určité období vyvěsit své plakáty.

Podle provozovatelů výlepových míst a strážníků se však každoročně objevují i tací, kteří tyto podmínky nedodržují a lepí plakáty, kde je napadne. Zabránit však těmto nešvarům není prý zrovna jednoduché. Po lepičích se totiž většinou slehne zem.

„Ve městě máme zhruba čtyři desítky oficiálních výlepových ploch. Teď, s blížícími se volbami, je o ně obrovský zájem,“ informoval Rudolf Neuls, ředitel Služeb města Přerova, které mají výlepové plochy na starosti.

S výlepy načerno však města ani strážníci většinou nic nezmůžou. „Setkáváme se s tím poměrně často, ale jsme na tyto hříšníky krátcí. Většinou se nám totiž nepodaří chytit aktéry na místě. Když už na ně náhodou narazíme, pak následují výmluvy. Lepiči se ohánějí tím, že tuto službu pro někoho jen zprostředkovávají, a navíc rázem jakoby ztratili paměť. Jsou totiž schopni třeba přijít s tvrzením, že ani nevědí, kdo je o to požádal,“ podělil se o své zkušenosti Neuls.

Podobný poznatek má i ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki. „Pokud takového pachatele nechytneme přímo při činu, horko těžko jej zjišťujeme,“ potvrdil řiditel Teriaki.

V Lipníku nad Bečvou mají zájemci možnost využívat celkem deset oficiálních výlepových ploch.

„Mimo vyhrazená místa by se plakáty neměly objevovat. Z plakátů se dá ale snadno určit, odkud pocházejí, takže by se lidé měli tohoto nešvaru vyvarovat,“ řekla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

V Hranicích si mohou zájemci vylepit své plakáty na patnácti místech. Jak uvedl ředitel hranické Městské police Miroslav Mann, strážníci už zde nejednou řešili výlep načerno.

„Najít pachatele je složité, ale už se nám to několikrát podařilo. Dovedly nás k němu vlastně kontakty uvedené právě na vylepených plakátech načerno,“ doplnil Mann.

Podle strážníků k nejčastějším místům, kde se objevují vylepené plakáty načerno, patří například autobusové zastávky, odpadkové koše, ale často visí i na zdech domů či dokonce na stromech.

„Pokud na lepiče, který umisťuje plakáty tam, kde to není povoleno, narazíme, můžeme mu udělit pokutu až do výše tisíce korun,“ upozornil závěrem šéf přerovských strážníků Teriaki.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Senátní kampaň na Přerovsku přiostřila