Výkupy váznou. Dojde na vyvlastnění?

Dohodu se nedaří uzavřít s majiteli zahrádek, kteří by měli své chatky na úpatí náspu dálnice.

„Součástí dálnice je totiž obslužná komunikace, která vede pod náspem, a právě tím se pruh dálnice rozšiřuje. Na linii plotů, které se budou posouvat, je i řada ovocných stromů," vysvětlil předseda výboru místní části Předmostí Jiří Draška.

Majitelé pozemků podle něj zřejmě očekávali výhodnější cenovou nabídku.

„V minulosti byly totiž nastaveny ceny, které vlastníky navnadily, ale odkupy se tehdy nerealizovaly. Problém v Předmostí ale není zdaleka takový jako v Dluhonicích," podotkl Draška, který věří, že se dohodu podaří uzavřít.

Ředitelství silnic a dálnic s vlastníky pozemků pro stavbu dálnice D1 intenzivně jedná.

„Co se týče zahrádek v Předmostí, někteří lidé s nabízenými podmínkami prodeje svých pozemků nesouhlasili. ŘSD s nimi ale jedná a otázka vyvlastňování není v tuto chvíli aktuální," shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

ŘSD už v rámci majetkoprávní přípravy dálnice D1 v úseku Přerov – Říkovice v polovině července vypořádalo na 64,9 % vlastníků či spoluvlastníků, bylo zpracováno 88 znaleckých posudků ze 145 a podáno 7 žádostí o vyvlastnění – ve všech případech se přitom jedná o neznámé vlastníky.

Osminásobek, nebo jen odhadní cenu

Majitelé, kteří s prodejem vycházejí vstříc, dostanou osminásobek odhadní ceny.

Ovšem v případě, že pozemek prodat odmítají a dojde na vyvlastnění, získají jenom cenu podle znaleckého posudku. Tedy výrazně méně.

V případě domů, které stojí v trase dálnice, platí dohoda o 15 procentech nad hranicí odhadní ceny.

„V tomto úseku se jedná o tři domy – z toho jeden už je vykoupený," doplnila mluvčí.

Zřejmě největší vrásky na čele dělají městu i Ředitelství silnic a dálnic majitelé rodinných domů v Dluhonicích, kteří nadále odmítají pozemky prodat.

„Jedná se o dva majitele, přičemž v jednom z těchto případů je dohoda složitá," konstatoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Pokud se ŘSD s těmito vlastníky nedohodne, čeká je vyvlastění.

Ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala už zmínil, že termínem pro zahájení tohoto procesu je měsíc září.

Náhrada za sportoviště

Svůj pozemek nyní nabídl městu také Jaroslav Nezhyba, který už dříve prodal parcelu pro dálnici včetně rodinného domu v Dluhonicích.

„Zbytek pozemku, kterého se trvalý zábor netýká, nabídl městu k odkoupení. Chceme mu vyjít vstříc a věc předložíme zřejmě už na srpnovém jednání zastupitelstva," doplnil Pavel Košutek.

Přerovští radní řeší také náhradu za sportoviště v Dluhonicích, o něž by obyvatelé této místní části Přerova kvůli dálnici přišli.

„Ředitelství silnic a dálnic objednalo studii sportoviště v areálu Trávníček a dětského hřiště v areálu Loučka. Aktuálně tedy řešíme majetkoprávní vztahy v těchto lokalitách. Předpokládáme, že po dokončení procesu vyvolá ŘSD jednání s městem ohledně případného spolufinancování," doplnila mluvčí magistrátu.

„Nicméně v květnu bylo zaznamenáno, že dokumentace bude jak v rámci studie, tak i dalších stupňů projektových dokumentací a příslušných povolení zpracována jako jeden celek – a následně pro realizaci rozdělena na část areál TJ Sokol Dluhonice a nutné vybudování infrastruktury v ulici Trávníček," uzavřela.