Restauraci v Michalově má v nájmu od města přerovský pivovar Zubr. „Nájemce vypověděl smlouvu už po letní sezoně, protože mu to ekonomicky nevycházelo. Restaurace tedy není v provozu celou zimu. Do této doby jsme za něj nenašli adekvátní náhradu - hospodští to v dnešní době nemají jednoduché, trápí je ceny energií, ale potýkají se i se zvýšením DPH,“ vysvětluje Tomáš Pluháček, výrobně technický ředitel společnosti Pivovary CZ Group.

Oslavy bez piva snad nebudou

Pro město představuje uzavření restaurace mrzutost - chystá totiž oslavy 120. výročí založení parku Michalov. „Chceme, aby restaurace do léta fungovala - už z toho důvodu, že Michalov letos slaví 120 let a v parku budou probíhat oslavy. Náměstek primátora Miloslav Dohnal bude proto jednat s pivovarem Zubr o dalším pokračování provozování restaurace,“ nastínila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Osiřelá je už dva roky i restaurace Městského domu v Přerově

Návštěvníci plesů, koncertů a divadel jsou tak v době konání akcí odkázaní pouze na pohoštění v podobě chlebíčků nebo drobného občerstvení, které zajišťuje cateringová firma.

„Když si chce dát rodina, která dorazí na stužkovací ples, teplou večeři, tak má smůlu. Je složité vysvětlovat příbuzným, kteří na ples přijedou zdaleka, že si v tak honosném prostředí nemohou dát ani večeři. Dříve se během plesů chodívalo do restaurace a lidé si tam mohli v klidu popovídat,“ posteskl si jeden z návštěvníků.

Masopustní veselí si užili v sobotu dopoledne Přerované, kteří vyrazili do centra města. Průvod maškar nadšeně vítaly hospodyně, které si s chutí zatančily s medvědem.
VIDEO: Tanec s medvědem, koláčky a slivovice. Přerovem prošel masopustní průvod

Restaurace v Městském domě je mimo provoz od 8. srpna roku 2022, a od té doby hledá město nového nájemce - prostřednictvím inzerátů s větším dosahem. „Zájem projevilo asi pět potenciálních provozovatelů, nechali si poslat materiály, prohlédli si restauraci, ale nakonec nikdo o pronájem nepožádal. Nabízíme přitom symbolický nájem ve výši 100 korun měsíčně s tím, že nájemce by si samozřejmě musel hradit služby s nájmem spojené, tedy elektřinu, vodu, úklid společných prostor a podobně,“ podotkla mluvčí Lenka Chalupová.

Spící symbol Přerova

V srpnu to budou dva roky, co z restaurace v Městském domě odešel poslední host. Místo setkávání, orientační bod pro návštěvy, které poprvé zavítaly do Přerova, centrum kuloárového dění. Všechny tyto atributy splňoval univerzální prostor restaurace na Masarykově náměstí. Lidé se tu rádi zastavili jen tak a výhled z velkých oken na ulici zejména na podzim a v zimních měsících lahodil oku. Romantické duše zajásaly při pohledu na padající listí a první sníh, realisty potěšilo, že se mají kde ohřát. Restaurace Městského domu sice v posledních letech žila jen z poledních menu pro úředníky a návštěvníků kulturních akcí, ale přesto aspoň žila. Poslední ránu jí zasadil covid, a od té doby provozovatele neláká. A to ani přes symbolické nájemné, které by platili městu. Každý podnikatel totiž při představě provozu energeticky náročných prostor v měšťáku rychle uteče. Je pochopitelné, že městská pokladna není bezedná, a pokud by měla radnice zachraňovat všechny symboly Přerova, tak brzy zkrachuje. V případě „měšťáku“, který na podzim hostí hvězdy světového jazzu a v zimě se tu střídá jeden ples za druhým, by ale možná radní měli udělat výjimku a pomoci se znovu nastartováním tohoto spícího podniku. Třeba jen proto, že za pár let přímo naproti vyroste reprezentativní palác pro úředníky, kteří se nebudou mít kde naobědvat.

Petra Poláková-Uvírová

Koupí město hrochy?

Přerovští zastupitelé budou v nejbližší době řešit také další osud budovy restaurace U Hrochů, kterou chce město odkoupit za 13 milionů korun. „Je to nevzhledná budova v samotném centru Přerova, takže bychom ji chtěli opravit a dislokovat sem další část magistrátu,“ vysvětlil primátor města Petr Vrána (ANO).

Objekt těsně sousedí se zchátralou budovou na náměstí T. G. Masaryka 16, která prochází náročnou rekonstrukcí a vznikne zde nové sídlo magistrátu. V objektu U Hrochů byla dříve pivnice nebo kulečníková herna, ale jsou zde i sklady se zázemím.

Třináct milionů musí schválit zastupitelé

„Pokud by město tento objekt získalo, byl by opraven a zmodernizován tak, aby i zde mohla fungovat část magistrátu. Toto řešení by také umožnilo provedení celkové revitalizace severozápadní strany náměstí T. G. Masaryka,“ řekl primátor.

Předpokládaná cena za odkoupení se pohybuje kolem 13 milionů korun. Pokud záměr zastupitelé schválí, bude předmětem dalšího jednání.