Zavedení navrhované vyhlášky, která by určovala jak provozní dobu, tak umístění heren, zástupci města neschválili. Tento návrh by se jim ale nejpozději do pololetí příštího roku měl na stole objevit znovu.

Zastupitelé se totiž shodli na tom, že hlasování o přijetí vyhlášky, která omezí provoz automatů, ještě otevřou.

„Navrhovanou vyhlášku zastupitelé zamítli s tím, že uložili radě, aby zpracovala do poloviny příštího roku novou obecně závaznou vyhlášku, která by řešila problematiku výherních hracích automatů,“ informoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

S nápadem zavést ve městě vyhlášku na regulaci automatů přišla opoziční strana Společně pro Přerov. Dosud si totiž může ve městě kdokoliv zřídit hernu, kde chce, a to s libovolným provozním časem. „

Přesně takový výsledek jsme čekali. Všechno konstruktivní, co navrhneme a co by také přispělo k řešení některých problémů, se zamítne. Nenecháme se ale odbýt, zavedení vyhlášky budeme prosazovat znovu,“ vyjádřil se Vladimír Puchalský ze strany Společně pro Přerov.

Opoziční přerovští zastupitelé navrhovali, aby bylo možné hrací přístroje v hernách, kasinech a dalších zařízeních provozovat pouze více než sto metrů od škol a církevních objektů, a to od 10 do 22 hodin.

„Rozhodně je žádoucí, aby města vytvořila bič na automaty. Hráčská závislost se vyskytuje u všech lidí bez ohledu na věk či vzdělání. Je to nemoc, nad kterou člověk nemá kontrolu. Nejvíce postihuje ty, kteří jsou odkázáni na sociální dávky. Mnohdy jejich dávky na celý měsíc, končí právě v automatech. Kvůli gamblerství se sociálně slabší lidé dostávají velmi často do dluhů,“ řekl Richard Kořínek z olomoucké pobočky Člověk v tísni.

„Provoz výherních hracích automatů jsem kritizoval už před léty. Řeklo se, že se utvoří komise, která se tímto problém bude zabývat. Nic se však v této věci dosud neudělalo. Jsem znechucen prací městské rady,“ řekl například komunistický zastupitel Petr Laga.

Sociálně demokratický zastupitel a zároveň poslanec Jindřich Valouch považuje otevření diskuse o provozu výherních hracích automatů za pozitivní první krok.

„Je ale potřeba k tomu vypracovat něco věcného, co tuto problematiku pomůže řešit. To má teď za úkol rada. Jakmile materiál předloží, můžeme se znovu zabývat tím, zda tuto vyhlášku podpoříme,“ dodal Valouch.

Regulovat provoz výherních hracích automatů umožňuje městům zákon. Ten nabízí omezení časové i místní. Vyhlášku, která omezuje činnost automatů, však nemá ani jedno z měst na Přerovsku. Těm totiž plynou z provozu automatů do rozpočtů nemalé zisky.