Hasiči v odstraňování následků vydatného sněžení pokračují také v úterý.

„Linka tísňové pomoci stále přijímá nové žádosti o pomoc při odstraňování následků vydatného sněžení a další komplikace s tímto problémem spojených, například kolize vozidel, zapadané osobní i nákladní automobily," řekl ČTK mluvčí hasičů.

Hasiči pokračují také v odstraňování větví či stromů na komunikacích spadlých pod tíhou těžkého sněhu.

„Od ranních hodin, a to převážně na území olomouckého a prostějovského okresu, přibyly i dopravní nehody. Jen v poslední hodině hasiči řeší již další desítku nových událostí," doplnil mluvčí. V noci hasiči zasahovali na R46 u obce Nedvězí, dopravní kolaps tam způsobily uvíznuté kamiony. Na místo vyslali hasiči vyprošťovací speciál.

Výpadky proudu na Olomoucku

V některých částech Olomouce byly v noci a v úterý ráno kvůli sněžení přerušeny dodávky elektrické energie.

„V Černovíře, Chválkovicích a v Balcárkově ulici na Nové Ulici přetrvávají z noci výpadky elektrického proudu. Na odstranění poruch se pracuje, kdy se však podaří vše vrátit do normálu, zatím není jasné," řekla ČTK mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová. Lidé by měli opatrně chodit kolem budov, z jejichž střech padá tající sníh. Pod tíhou mokrého sněhu se mohou lámat i větve stromů. „Tíha sněhu může poškodit také některé konstrukce střech," dodala Doleželová.

Kvůli sněžení byla většina silničářů v terénu po celou noc. „Cesty jsou nyní holé a mokré, místy leží zbytky břečky, technika se už pomalu vrací," řekl ČTK dispečer olomoucké správy silnic. Správci cest museli během noci řešit také popadané stromy na cestách.

„Bylo to pod tíhou těžkého mokrého sněhu, nyní už je vše odklizeno," dodal dispečer.

Na Přerovsku začalo ráno opět drobně sněžit. „Teploty se drží na nule, počítáme, že se to během hodiny změní v déšť. Silnice jsou nyní mokré a posolené, vše je sjízdné," řekl dispečer přerovské správy silnic. Sněží také na Prostějovsku v části Konicka. „Na cestách leží zbytky sněhu, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedl dispečer prostějovských silničářů.

Rozbředlý sníh leží na cestách také na Šumpersku a Jesenicku, řidiči na něj mohou narazit i na hlavních tazích. Podle správců cest jsou tam cesty sjízdné se zvýšenou opatrností.

Policisté podle dopravního serveru www.policie.cz mají nyní hlášeny dvě nehody, v obou případech jde o střety dvou osobních aut. Srazila se v Kostelci na Hané na Prostějovsku a u Zábřehu na Šumpersku. Doprava však omezena není.

Nebezpečí a poškození stromů hlaste na magistrát

Olomouc – Telefonní čísla 588 488 312, 588 488 102, 724 534 938 a 606 656 348 jsou kontakty, kam mohou volat obyvatelé Olomouce v případě, že zjistí ve svém okolí havarijní stav dřevin. Výzvu k hlášení kvůli vývoji počasí vyslali v úterý ráno pracovníci odboru životního prostředí olomouckého magistrátu. „V současné době probíhá na území města sumarizace škod a jejich postupné odstraňování. Žádáme také další vlastníky pozemků a dřevin, aby neprodleně provedli kontrolu a případný havarijní stav dřeviny odstranili v co nejkratším možném termínu," sdělila Jana Doleželová. (wja)