K požáru, při kterém byl zcela zničen jeden z bytů ve třetím nadzemním podlaží hotelu Strojař, došlo minulý čtvrtek odpoledne. Oheň likvidovalo několik jednotek z Přerova - profesionální, dobrovolní a drážní hasiči. Obyvatele Velké Dlážky oheň v budově vyděsil - z oken se totiž valil hustý dým a plameny bylo vidět z velké dálky.

Několik jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek odpoledne při požáru v bývalém hotelu Strojař v Přerově.
Požár ve Strojaři vznikl při výcviku armády, upřesnilo vedení města Přerov

„Výcvik zde prováděly složky hranických vojáků a z prvotních informací vyplývá, že k požáru jedné z bytových jednotek došlo při manipulaci s dýmovnicí. Kontrolovali jsme smlouvu o výpůjčce, kterou máme uzavřenou s policií, a zjišťovali, zda byly v objektu tyto složky oprávněně. Ukázalo se, že jejich činnost byla v pořádku a v rámci smlouvy,“ konstatoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Požár v bývalém hotelovém domu Strojař v Přerově zaměstnal několik jednotek hasičů.
Policie: ve Strojaři prováděli nácvik vojáci z Hranic. Příčinu požáru šetří

Město podle něj v tuto chvíli neuvažuje o vypovězení smlouvy. „Složky Integrovaného záchranného systému, ať už policii, hasiče nebo armádu potřebujeme ve chvíli, kdy nám teče do bot. Očekáváme tedy, že budou tyto složky vycvičeny a vyškoleny. Beru jako samozřejmost, když nás požádají, jestli mohou provádět výcvik v našich nevyužitých prostorách,“ uvedl primátor.

Primátor bude s policií jednat

S ohledem na stížnosti obyvatel Velké Dlážky chce ale primátor jednat s vedením policie. „Budeme se bavit o tom, aby výcvik probíhal bez jakéhokoliv hluku ze střelby nebo použití pyrotechniky, protože vnímáme obavy obyvatel Velké Dlážky. Chceme zajistit, aby byl dopad na obyvatele minimalizován,“ shrnul.

Dříve probíhal výcvik v bývalé armádní budově v Čechově ulici 43, lidé si ale nikdy na zvýšenou hlučnost nestěžovali. „Nevlastníme jinou vhodnou nemovitost, kde by mohl tento výcvik být,“ doplnil.

O hotelu se na radnici jedná pravidelně

Osud bývalého hotelu Strojař je pravidelným bodem na jednání přerovských zastupitelů a naposledy se o něm bavili v září. Do hry se opět vrátila varianta na jeho využití pro účely bydlení.

„Pracujeme s myšlenkou, že by Strojař zůstal v našem vlastnictví. Variant je více - zachování objektu a jeho rekonstrukce, ale i demolice a výstavba nového obytného domu,“ shrnul náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Město nyní zjišťuje podmínky dotačních programů a jednou z často skloňovaných variant je forma družstevního bydlení jako cenově výhodné varianty pro obyvatele Přerova. „Na otázce dalšího využití Strojaře intenzivně pracujeme a analyzujeme možnosti dotací, zejména podpory v rámci družstevního bydlení. Rádi bychom objekt využili pro účely bydlení, alternativ je ale několik. Na prosincovém jednání zastupitelstva bychom mohli mít jasno,“ uzavřel primátor Petr Vrána.