Zajímavá výstava začne vernisáží v úterý 22. března v 17 hodin a na slavnostním zahájení nebude chybět ani netradiční projekce němé filmové humoresky.

Konec devatenáctého a první polovina dvacátého století je obdobím, které přineslo radikální změny v životě obyvatel Přerova – dochází totiž k zavádění kanalizační a vodovodní sítě.

„Lidé si mohou na výstavě prohlédnout kompletně vybavené dobové pokoje – koupelnu, ložnici, šatnu a pokoj pro služky, ale zjistit i to, jaké prádlo, kosmetiku nebo sanitární keramiku v této době měšťané používali. Poodhalíme na ní i tajemství domovní pavlače," přiblížil kurátor Kamil Lukeš.

Součástí doprovodných akcí je i výchovně- vzdělávací program pro školáky, který je přenese do doby před sto lety. Má název „Kam zmizela Filoména aneb Vyčůrat, pomodlit a spát!"

„Přijmout účast na poznávací hře s detektivní zápletkou znamená vstoupit do role muzejního badatele, na něhož čeká na výstavě napínavý příběh a řada netradičních úkolů," přiblížila muzejní pedagožka Kateřina Tomešková.

Program podle ní bohatě rozšiřuje učivo z oblasti průřezového tématu voda. Školní skupiny tak lektoři poučí nejen o tom, jak žili Přerované v době před více než sto lety, kdy se začínal do našeho města zavádět vodovod, ale budou si moci na vlastní kůži užít celou řadu připravených úkolů.

„Věříme, že i živé skupiny dětí zaujme poznávací hra, opřená o napínavý příběh z minulosti s detektivní zápletkou, jenž byl speciálně napsán pro děti a mládež," řekla. Program má navíc ambice posloužit zájemcům o zážitkový způsob poznávání historie – zavítat na něj tedy mohou i rodiny s dětmi.