Pobouření Romové si stěžovali, že mají stoupenci krajní pravice v čele s šéfkou Petrou Edelmannovou volný přístup do dvorního traktu v jejich čtvrti.

Kontaktovali kvůli tomu dokonce zástupce společnosti Opera Bohemia, která je vlastníkem domů ve Škodově ulici. Majitel hodlá vstupu na pozemek příště zabránit. „Vstup na soukromý pozemek ve Škodově ulici jsme nepovolili,“ konstatoval zástupce firmy Opera Bohemia.

Podle jeho slov patří firmě celý areál Škodovy ulice – a to jak domy, tak parcely pod nimi a veřejné prostranství. „V majetku společnosti je necelých pět tisíc metrů čtverečních,“ upřesnil. V případě další návštěvy hodlá vlastník Národní straně vstup na soukromý pozemek zakázat.

Jak ale tvrdí právníci, není to tak jednoduché. „Obecně platí, že pokud se jedná o veřejné komunikace a chodníky, může na ně vstoupit kdokoliv. V případě, že však majitel ohradí vstup do dvora a umístí zde zřetelnou ceduli Soukromý pozemek - zákaz vstupu, do lokality nikdo nemůže,“ vysvětlil přerovský advokát Petr Dutko.

Musí být však umožněn vstup nájemníkům bytů, jejich návštěvám, doručovatelce pošty a podobně. Důvodem vstupu na parcelu může být třeba návštěva některého z nájemníků nebo roznáška pošty či reklamních letáků.

„Pokud je smyslem návštěvy jen to, že si někdo přijde popovídat, nedá se říci, že na pozemek vstoupil nelegálně. Je to v podstatě totéž, jako kdyby lokalitu navštívil podomní prodejce nebo roznášková služba,“ říká advokát.

Proti nelegálnímu vstupu na cizí parcelu existuje pouze jediná obrana. Oplocení a zámekna vratech. „V případě, že i na takto ohraničené území někdo vstoupí, může se dopustit přestupku proti občanskému soužití,“ řekl Dutko. Za neoprávněné vniknutí do bytu přes odpor majitele pak dokonce hrozí obvinění z trestného činu porušování domovní svobody.

„Zákony v České republice ale nejsou tak přísné jako třeba ve Spojených státech, kde mohou majitelé při vstupu nepovolaných osob na cizí parcelu použít zbraň. Podobné případy jsou v USA docela časté,“ uzavírá právník.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Návštěva Národní strany? Je to provokace, volali Romové