Naučná cyklotrasa má název „Na kole do minulosti Moravskou bránou" a je společným projektem Přerova, Lipníku nad Bečvou, Hranic, Hranické rozvojové agentury a Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.

V Předmostí a u hradeb

První zastávka této jedinečné trasy je v Předmostí u Přerova, kde byl učiněn světově proslulý objev hromadného hrobu pravěkých lidí.

„Další informační tabule je pak u hradeb pod zámkem," nastínila Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu, která má na starosti cestovní ruch.

close Nákres historické části Přerova zoom_in

Nákres historické části Přerova. Foto: Archiv magistrátu

Ve Lhotce a Hlinsku

Pravěká minulost ožije i na dalších dvou místech cyklotrasy – v obcích Lhota a Hlinsko. „Informační tabule připomene, že představovala z hlediska loveckých strategií před čtyřiceti až dvaceti tisíci lety významnou oblast, protože umožňovala kontrolu údolí Moravské brány, kudy podél toku řeky Bečvy pravidelně migrovala stáda velkých zvířat," doplnila.

O Helfštýnu

Během projížďky na kole by lidé neměli vynechat ani obec Týn nad Bečvou, nad kterou se tyčí hrad Helfštýn. Zjistí tak méně známé informace o předhradí, kde se nachází velké množství valů a opevnění.

Hradištěk a lázně

Hned několik zajímavých stanovišť je i na Hranicku. Například v Ústí, kde bylo na návrší vybudováno hradiště – takzvaný Hradištěk.

„Z jedné strany je nepřístupný sráz, z druhé důmyslné opevnění, které lidem od devátého do dvanáctého století zajišťovalo bezpečný život. Právě na to návštěvníky upozorníme," zmínila Pavla Vaculová z Hranické rozvojové agentury.

Hranice a Drahotuše

Cyklisté se můžou vydat dál po trase přes lázně v Teplicích nad Bečvou. Nad nimi jsou dobře vidět pozůstatky hradu Svrčov, jenž zažil dobu své největší slávy ve 14. až 16. století.

Další kroky povedou přímo do Hranic, které se pyšní malebným historickým centrem s renesančním zámkem, barokním chrámem Stětí svatého Jana Křtitele a množstvím měšťanských domů. Trasa poté zamíří po pravém břehu Bečvy do kopců přes Hrabůvku až do Podhoří.

„Právě tady byl od 13. do 15 století budován hrad Drahotuš. Naši předci ho stavěli na strategickém místě se širokým výhledem do Moravské brány. Teď tu návštěvníci uvidí pouze pozůstatky zříceniny," dodala. Poslední zajímavou zastávkou na trase je Lipník nad Bečvou, jehož osídlení potvrdily archeologické nálezy už v období Velkomoravské říše.

Cyklotrasa je dlouhá sedmdesát kilometrů, méně zdatní sportovci ale můžou zvolit i kratší okruh. „Pro lepší orientaci jsme vytvořili mapu a stručný informační leták. Oba materiály jsou k dispozici v informačních centrech a na dalších místech," upřesnila Pavla Vaculová.

Vybudování nové cyklotrasy přišlo na bezmála sedm set tisíc korun, z toho bylo osmdesát pět procent výdajů hrazeno z dotace Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.