K první vraždě došlo jen pár dní po silvestrovských oslavách - 3. ledna 2007 v obci Horní Moštěnice. Mrtvé tělo zavražděného devětatřicetiletého podnikatele našla asi hodinu před půlnocí jeho čtyřiadvacetiletá přítelkyně, která na místo zavolala záchranku.

„Muž byl zastřelen a ležel vedle zaparkovaného vozidla Volkswagen Transporter,“ popisovala událost před lety policie.

Přerovský podnikatel, který vlastnil autoservis s karosárnou a lakovnou, si nechal stavět dům za hřbitovem v Horní Moštěnici. Smrt našel jen dva metry od své rozestavěné vily. Podnikatel dům ještě neobýval, byl těsně před dokončením.

„Jeho přítelkyně přijela k baráku druhým autem, protože muže sháněla,“ uvedl tehdy kriminalista Martin Nasswettr.

Děti šly ven a zazněla střelba

Lidé z Horní Moštěnice měli ještě dlouho poté, co k násilnému činu došlo, strach. Mnozí se o případu dodnes bojí mluvit.

„Něco takového se nedá vymazat z paměti. Vzpomínám si, že šly děti zrovna ven se psem, když jsme uslyšeli střelbu. Měli jsme hrozný strach, aby se jim něco nestalo,“ vybavuje si Věra Švejnochová, která v té době v Horní Moštěnici žila.

Podle ní se ve vesnici dlouho nemluvilo o ničem jiném. V souvislosti s touto tragédií nemohla nevzpomenout na jinou vraždu, která se zde stala.

„V roce 1998 tady zastřelili podnikatele Zdeňka Vévodu. Říkalo se, že otevřel dveře domu a dostal přímý zásah. Ale jak říkám, lepší nevědět, člověk na to raději ani nechce myslet,“ dodala.

Bývalá manželka: Je to minulost

K tragédii už se nechce vracet ani bývalá manželka zavražděného podnikatele.

„Nechci o tom mluvit, je to pro mě minulost. Mám teď nový život. Znovu jsem se vdala, mám nového manžela a dítě,“ řekla pouze.

K útoku na jejího prvního manžela došlo přesně 3. ledna. Šlo o známého podnikatele, který vlastnil v Přerově autoopravnu.

Pachatel na svou oběť čekal u rozestavěného rodinného domu v Horní Moštěnici. Když devětatřicetiletý podnikatel vyšel, nastoupil do auta. Poté, co usedl za volant, po něm začal neznámý pachatel střílet.

Podnikatel ještě vystoupil z auta, kde ho vrah dostihl a útok dokončil. Podle neoficiálních zdrojů použil samopal.

Mrtvý v Koner baru

Případ zůstal dodnes neobjasněný, stejně jako vražda, ke které došlo jen o tři týdny později v Přerově.

Obětí násilného trestného činu byl osmatřicetiletý Aleš Bouchal, majitel Koner baru v Palackého ulici v Přerově.

Podle kriminalistů byl muž nalezen v baru a zemřel násilnou smrtí v důsledku střelných poranění.

U obyvatel Přerova tato událost vzbudila velký rozruch, Koner bar se totiž nachází na frekventované ulici a mnozí lidé tak zpovzdálí sledovali dění kolem místa činu, ohraničeného policejní páskou.

Někteří lidé v té době spekulovali, že spolu obě vraždy souvisejí a mohlo se jednat o vyřizování účtů mezi podnikateli. Oba zavraždění totiž podnikali a byli zhruba ve stejném věku.

Ani po patnácti letech se ale pachatele nepodařilo vypátrat a vraždy se tak zařadily mezi případy, kterým kriminalisté říkají „pomníčky.“

„Případy obou vražd z ledna roku 2007 na Přerovsku se dosud nepodařilo objasnit,“ potvrdil krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

V kraji velká objasněnost

I když v té době doznívaly divoké devadesátky, objasněnost vražd byla velká.

Kriminalisté v bývalém Severomoravském kraji, který kromě dnešního Moravskoslezského zahrnoval i části současného Olomouckého a Zlínského kraje, v roce 2007 řešili celkem pětadvacet vražd a nebo pokusů o ně.

Objasnit se nepodařilo pouze čtyři násilnosti. Před spravedlností dodnes unikají i vrahové dvou podnikatelů na Přerovsku.

Nejčastějším vražedným nástrojem byl v roce 2007 nůž, a to v patnácti případech, šestkrát pak pachatelé vystřelili ze zbraně. Mezi motivy převládaly rodinné a partnerské neshody - v devíti případech, pak následovaly další různé konflikty.

Vraždy v Severomoravském kraji 1993 - 2007

Rok / Počet  / Objasněno

1993 / 53 / 49

1994 / 64 / 61

1995 / 49 / 47

1996 / 54 / 50

1997 / 49 / 45

1998 / 52 / 49

1999 / 38 / 34

2000 / 32 / 29

2001 / 36 / 34

2002 / 44 / 41

2003 / 19 / 19

2004 / 39 / 39

2005 / 20 / 17

2006 / 33 / 31

2007 / 25 / 21

(Zdroj: Policie ČR)