Stovka vojáků šesté vrtulníkové jednotky, z toho devadesát pět mužů a pět žen, působila na základně Šarana od května do srpna letošního roku. Dopravní vrtulníky Mi-171š mají za sebou 480 nalétaných hodin, transport 1 300 osob a 42 tun materiálu. Ministr obrany ocenil vojáky Záslužným křížem a dalšími armádními vyznamenáními.

„Pozitivní přínos vašeho působení v Afghánistánu nemá jen bezprostřední účinek, není jen vojenskou záležitostí. Dali jste svou přítomností jasné znamení, že je naše republika platným členem Severoatlantické aliance a zemí, která je ochotna podat pomocnou ruku lidem ve vzdálené zemi,“ řekla při slavnostním nástupu na bochořském letišti předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Pyšný na působení vrtulníkové jednotky v zahraničí je i zástupce náčelníka Generálního štábu Miroslav Žižka.

„Mottem všech našich vojáků se stal slogan: Nikdo neříkal, že to bude jednoduché. A právě tato věta přesně vystihuje službu českých vojáků na základně Šarana,“ řekl.

Šestá vrtulníková jednotka podle něj vykonávala spoustu užitečných činností, kromě posílení přepravních kapacit šlo zejména o evakuaci zraněných vojáků NATO. Významná byla i spolupráce s koaličními partnery.

„Zejména američtí vojáci vysoce oceňovali naši práci a jsem přesvědčen, že přátelství zde uzavřená přetrvají mnohem déle než vaše služba v Afghánistánu. Vaše mise se pomalu chýlí ke konci, připravuje se návrat lidí i strojů. Odvedli jste perfektní práci, za což vám děkuji,“ řekl Žižka a dodal, že je rád, že se působení vrtulníkové jednotky obešlo bez nehod a útoků ze strany povstalců.

O osudu přerovské základny

Účastníci mise mají po návratu domů smíšené pocity – z ministerstva obrany totiž tento týden unikly informace o možném zrušení bochořské základny. Náměstek ministra obrany Libor Karásek to ale v Přerově rezolutně popřel.

„Chci tyto informace jednoznačně dementovat, protože o zrušení žádné letecké základny nebylo do dnešního dne rozhodnuto,“ řekl. Platí podle něj stále to, co bylo napsáno v Bílé knize o obraně, v níž se doporučuje zrušit nejméně jednu leteckou základnu ze stávajících pěti.

„V první fázi je třeba odpovědět, jestli nejméně jedna bude jedna nebo třeba dvě. Příští týden bude předložena vedení ministerstva důkladná analýza, včetně ekonomické analýzy leteckých základen, a teprve poté se jí bude zabývat vláda. Případné zrušení základny je politickým rozhodnutím,“ sdělil s tím, že on jako náměstek pro ekonomiku bude posuzovat všechna ekonomická hlediska.

„To znamená nejen provozní náklady té či které letecké základny, ale i náklady na případný přesun vojáků a výnosy z využití nepotřebného majetku,“ řekl.

Přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch spolu s poslancem Zdeňkem Boháčem předali náměstkovi ministra obrany memorandum za zachování vrtulníkové základny.

„Vyjádřili jsme v něm společně se zástupci Olomouckého a Zlínského kraje zájem na zachování vojenského provozu na letišti v Přerově,“ shrnul jeho obsah primátor.

Vrtulníková základna je podle něj důležitá svou strategickou polohou na Moravě a její krach by byl pro region velkou ztrátou – zaměstnává totiž přes 700 lidí. Oba kraje i město Přerov mají navíc záměr vybudovat zde letiště se smíšeným provozem a do rekonstrukce se již investovalo zhruba sto milionů korun.