„Chceme dění v Přerově opět oživit, a proto chystáme několik akcí. Tou první budou 5. prosince vůbec první Hanácké farmářské trhy, které se zopakují ještě jednou v období těsně před svátky – a to 19. prosince,“ informoval hlavní organizátor akce Aleš Chytil. Podle něj dostanou na trzích šanci se prezentovat výrobci a chovatelé z celé Hané – tedy Olomoucka, Přerovska a Prostějovska.

„V pavilonu G na výstavišti se můžou prezentovat chovatelé drobného zvířectva a předpokládáme, že přijedou hlavně farmáři z okolních vesnic. Očekáváme účast zhruba pěti desítek prodejců. K mání budou husy, kačeny, králíci, ale i ryby, “ upřesnil další z organizátorů akce Marek Dostál.

Brány výstaviště se otevřou i předvánočním trhovcům. „Farmářské trhy doplní doplní 19. prosince prodej vánočních svíček, dřevěných hraček či domácích mýdel a dalšího sortimentu,“ dodal. Návštěvníci budou moci zaparkovat auta přímo v areálu výstaviště a vstupné bude spíše symbolické.

Další plány

Provozovatelé části výstaviště by chtěli do budoucna udělat pro zemědělce na Hané více. „Pokud se nám podaří oba prosincové termíny naplnit, budeme v trzích pokračovat každý měsíc. V květnu chceme uspořádat velkou dvoudenní výstavu zemědělské techniky, do které bychom rádi vtáhli i město,“ řekl pořadatel Aleš Chytil.

„Půjde o akci s doprovodným kulturním programem – jednou částí budou Hanácké slavnosti, na druhé scéně se pak představí taneční a zájmové kroužky z Přerova,“ plánuje. Podle pořadatelů není vyloučeno ani to, že se do Přerova vrátí zpět tradiční zemědělská výstava. Ta měla v minulých desetiletích vysokou návštěvnost a jen na její poslední ročník zavítaly desítky tisíc lidí.

Na zemědělských výstavách v Přerově představovali přední čeští vystavovatelé špičkové kolekce dojnic a jalovic českého strakatého a holštýnského skotu a také kolekce masných plemen, prasata, kozy či koně.

„Brněnské výstaviště nabízí vystavovatelům zázemí se vším všudy, které přerovské výstaviště postrádá,“ vysvětlovala před necelými dvěma lety hlavní důvody změny místa konání Kamila Stroinová z olomouckého Genoservisu.