Zastávka v ulici Velká Dlážka, kde k incidentu došlo, se nachází nedaleko sídla aktivačního centra „Jsme tady" v Sokolské ulici v Přerově. Když sem přijela 18. června ve 14.17 hodin pravidelná linka číslo 102, chtěl do ní Michal Koutný i se svým asistentem nastoupit.

Podle standardu dopravního podniku by měl řidič nejprve vystoupit z autobusu, a poté vysunout plošinu, aby mohl dovnitř najet invalidní vozík. Místo toho si ale počkal, až nastoupí ostatní cestující, zavřel dveře a byl připravený k odjezdu.

„Upozornila jsem šoféra, že venku stojí asistent s mužem na invalidním vozíku a chtějí se dostat do autobusu," vylíčila jedna z pasažérek. Řidič jí ale naštvaně odpověděl, že nemůže vystoupit a plošinu vysunout, protože je autobus plný lidí.

Podle asistenta Dalibora Cáska, který vozíčkáře doprovázel, se na ně řidič hrubě obořil.

„S takovým jednáním jsem se dosud nesetkal. Připadalo mi, že se tím dokonce baví, protože se jen usmál, a čekal na naši reakci," popsal. Šofér MHD prý na asistenta zakřičel, ať si plošinu vysune sám.

Pomohli mu další cestující

„Znám smluvní podmínky pro přepravu, které platí jak v městské hromadné dopravě v Přerově, tak i Olomouci nebo Prostějově. Je v nich jasně uvedeno, že se zařízením autobusu, kterým plošina bezpochyby je, může manipulovat pouze řidič, nikoliv cestující," vylíčil asistent.

Do autobusu nakonec nastoupili jen díky tomu, že jim s plošinou pomohla kolegyně a jedna mladá žena, která cestovala stejným spojem.

Pohoršeni chováním řidiče byli podle něj i ostatní cestující.

„Jezdím městskou hromadnou dopravou celý život v Olomouci, kde to funguje na stejném principu jako tady – tedy signál a vysunutí plošiny řidičem. Nikdy jsem se ale s žádným problémem nesetkal," poznamenal otřesený vozíčkář Michal Koutný.

Případem se na podnět centra „Jsme tady" zabývá i přerovský magistrát. Jenže podle jeho pracovníků může zjednat nápravu pouze dopravce, a tím je společnost Dopravní a logistická.

„Celou záležitost by měl řešit dopravce, protože jsou to jeho řidiči. Nás takové jednání mrzí, protože nevrhá dobré světlo na městskou hromadnou dopravu v Přerově," konstatovala Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Dopravce podle ní v rámci výběrového řízení deklaroval bezbariérovost všech svých vozidel. Také na webových stránkách společnosti Dopravní a logistická je uvedeno, že dopravce provozuje od 1. dubna 2014 všechny spoje linek MHD v Přerově garantovaně bezbariérově.

Spoje jsou prý zajištěny nízkopodlažním vozidlem s výklopnou plošinou pro snadnější nástup imobilních spoluobčanů nebo maminek s kočárky.

Vozidla v přední části jsou označena symbolem vozíčkáře a vybavena plošinou pro lehčí a bezpečný nájezd či výjezd invalidního vozíku či kočárku.

Dopravce čeká na vyjádření řidiče

Stanovisko řidiče MHD, který se měl podle svědků chovat hrubě a neochotně, se zatím nepodařilo získat.

„Čekáme na vyjádření řidiče, který nastoupí po volnu, a do doby, než se k záležitosti vyjádří, věc nebudeme komentovat," uvedl jednatel společnosti Dopravní a logistická Tomáš Brada.

Toho prý ale mrzí, že individuální selhání jedince vrhá špatné světlo i na ostatní řidiče.

„Všichni ostatní řidiči se o nástup a výstup cestujících na invalidním vozíku vždy postarají vysunutím plošiny," zdůraznil.

Mezi řidiči MHD panuje už delší dobu nervozita, a to kvůli sporu dopravce s vedením radnice o výklad uzavřené smlouvy. Město totiž společnosti Dopravní a logistická v červnu zaslalo mnohem nižší zálohu než v minulých měsících – namísto 1 milionu 300 tisíc korun pouze 500 tisíc.

Dopravce na to reagoval dopisem, ve kterém pohrozil, že řidičům vyplatí jen polovinu mzdy nebo omezí provoz autobusů odpojením CNG či nafty od dodavatelů. Město zatím nezvažuje, že by na svém postoji něco změnilo.